SPEED w Warszawie: policyjna specgrupa walczy z piratami drogowymi

- Piotr Jędrzejak

Specjalna grupa policjantów powołana została z myślą o zwykłych kierowcach przekraczających prędkość, ale działania wycelowane są także w „szybkich i wściekłych” szalejących po mieście.

Specjalna grupa nazywa się SPEED. Została powołana pod koniec października. Składa się z ponad 50 policjantów zwerbowanych z różnych działów – nie tylko z drogówki, ale także z wydziałów kryminalnych, zarówno z Warszawy, jak i z podwarszawskich komend powiatowych. Speed działa na terenie całego garnizonu stołecznego, czyli w Warszawie i dziewięciu okolicznych powiatach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Funkcjonariusze poruszają się m.in. w nieoznakowanych radiowozach, jak BMW serii 3, ale do dyspozycji mają także nowy, najszybszy nabytek polskiej policji. Jest to oznakowana Kia Stinger w wersji GT. Posiada napęd na 4 koła oraz silnik V6 o pojemności 3.3l i mocy 370 KM.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przez pierwsze kilka dni funkcjonowania, od końca października do 5 grudnia, grupa SPEED wykazała się skutecznością działania. Zatrzymano 975 kierujących z powodu przekroczenia prędkości. 209 kierowców straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w zabudowanym. Wystosowano 612 mandatów, 593 pouczeń oraz 11 wniosków o ukaranie sądowe. Zatrzymano 41 dowodów rejestracyjnych. Ponadto policjanci zarejestrowali 180 innych wykroczeń.

Grupa SPEED nie zwalnia. Jedynie w ostatnią sobotę 8 grudnia policjanci skontrolowali 192 samochody i wystawili ponad 100 mandatów za prędkość, jednocześnie odbierając prawo jazdy 28 kierowcom.

Wygląda na to, że policja na dobre bierze się za bezpieczeństwo na drogach i obniżenie liczby wypadków. Pytanie brzmi, czy grupa SPEED rzeczywiście i skutecznie dotrze do grup organizujących szybkie przejazdy i wyścigi na ulicach miasta w nieprzyzwoicie drogich samochodach? Co uważacie o działaniach policji?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Policja warszawa akcja speed predkosc (2)

Policja warszawa akcja speed predkosc (3)

Policja warszawa akcja speed predkosc (4)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl