Senat przyjął ustawę, fotoradary Straży Miejskiej zaczynają znikać! [PREZYDENT PODPISAŁ]
Piotr Jędrzejak
10 sierpnia 2015

Wszystko wskazuje na to, że od 1. stycznia mandaty znacznie podrożeją. Ale z drugiej strony, Straż Miejska oraz Gminna przestanie pastwić się nad kierowcami za pomocą fotoradarów!

Pod koniec lipca informowaliśmy Was o nowej ustawie, która została przegłosowana przez Sejm, a która dotyczyła przede wszystkim mandatów oraz fotoradarów. W czwartek 6. sierpnia ustawa trafiła do Senatu, a jedną z propozycji było pozostawienie fotoradarów pod jurysdykcją Straży Miejskiej… Najwyraźniej jednak raporty dotyczące nadużywania fotoradarów przez SM zrobiły swoje i już w piątek Senat przyjął ustawę bez żadnych zmian (czyli w formie, o której pisaliśmy wcześniej – w tym artykule znajdziecie też kwoty nowych mandatów).

Jak możemy przeczytać na stronie Senatu: „bez poprawek Izba przyjęła ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych. Ustawa, która powstała na bazie projektów poselskich. Celem nowelizacji jest pozbawienie straży gminnych i miejskich prawa do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Ujawnianie za pomocą fotoradarów naruszeń przepisów ruchu drogowego będzie należeć do kompetencji Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.”

Teraz ustawa czeka jedynie na podpis Prezydenta, jednak nic nie wskazuje na to, aby Andrzej Duda miał ją zawetować. [Prezydent już podpisał ustawę – patrz aktualizacja niżej.] Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie 1. stycznia 2015 roku.

Praktyka pokazuje, że pierwsze fotoradary już zaczęły znikać. Chodzi o żółte maszty w Warszawie, przy ul. Wołoskiej oraz ul. Solidarności (do tego we wrześniu znikną urządzenia stojące przy ul. Dźwigowej). Straż Miejska tłumaczy, że umowy na ich użytkowanie zakończyły się, a póki ustawa nie zostanie podpisana, SM nie chce podejmować decyzji.

Nie oznacza to jednak, że powyższe fotoradary (oraz wiele innych) zniknie bezpowrotnie. 1 stycznia władzę nad fotoradarami przejmie ITD, więc możliwe, że zostaną one ustawione w tych samych miejscach. Rzecznik Głównej Inspekcji Transportu Drogowego mówi jednak, że póki co jest zbyt wcześnie na takie rozmowy.

AKTUALIZACJA [28. sierpnia 2015 r.]

Jak można przeczytać na stronie Prezydent.pl, Prezydent Andrzej Duda w dniu 27. sierpnia 2015 roku podpisał Ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych. Oznacza to, że zawarte w niej zapisy wejdą w życie z dniem 1. stycznia 2016 r. Właśnie tego dnia Straż Miejska nie będzie już mogła używać fotoradarów, a mandaty zdrożeją. Szczegóły nowelizacji, kwoty mandatów i inne zmiany przepisów znajdziecie tutaj.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły