Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto!
MotoRmania
8 maja 2015

Motocykliści w Płocku znów przypominają o swoim istnieniu. I nie chodzi tu o niedawne rozpoczęcie sezonu, ale o ich bezpieczeństwo na drodze. 

autor: Maciej Kusiński
stowarzyszenie Ego Sum Via

W tym roku z winy kierowców samochodów doszło już w mieście do kilku groźnych wypadków. Motocykliści nie mają jednak zamiaru ponosić kolejnych strat w swoich szeregach. Przeciwnika postanowili wziąć przez zaskoczenie. Stąd wyjątkowa na skalę krajową akcja pod hasłem „Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto”.

Od kilku dni po mieście krąży 10 autobusów Komunikacji Miejskiej. Tył „czerwoniaków” oklejony jest wielkimi plakatami. Widać na nich zdjęcie lusterka samochodowego, w którym odbija się motocyklista. W oczy rzuca się też napisane żółtą czcionką ostrzegawcze hasło „Patrz w lusterka”. Od pierwszych kursów tych autobusów wokół akcji zrobił się szum i to nie tylko w środowisku motocyklistów, ale też w samym Płocku. A to dopiero początek.

W środę, 6 maja w godzinach od 16.00 – 18.00 Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski wraz ze stowarzyszeniem EGO SUM VIA zorganizował dla płocczan imprezę promująca akcję „Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto”. Na placu przed Teatrem Dramatycznym zaparkowało kilkadziesiąt maszyn. Odbyło się jest spotkanie z dziennikarzami. W ten sposób płocka akcja uświetniła przypadający 6 maja Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

To wszystko jest realizowane dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Ego Sum Via, Urzędowi Miasta Płocka, Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o, Centrum Budownictwa Gaja Gipsy Izolacje .

– W Płocku mamy przeszło 300 aktywnych motocyklistów. Nie czujemy się bezpiecznie na ulicach miasta. Każdy z nas mógłby opowiedzieć historie mrożące krew w żyłach. Zdecydowanie lepiej jednak działać i w ten sposób wpływać na świadomość kierowców samochodów, by myśleli o innych użytkownikach na drodze, by patrzyli w lusterka. To może uratować komuś zdrowie lub życie – mówi Maciej Kusiński, z płockiego stowarzyszenia Ego Sum Via.

Pomysł zaczerpnął z internetu – podobną akcję przypominającą o obecności motocyklistów na drodze znajdziemy we Francji. Płockie wydanie przedsięwzięcia – poza głównym założeniem – ma jednak swój odrębny charakter. Zdjęcia zostały zrobione w ruchu miejskim na ulicach naszego miasta. Twarzami akcji są płoccy motocykliści. Na jednym plakacie w samochodowym lusterku odbija się jadący na swoim chopperze Grzegorz Gałązka zwany Drewkiem, jeden z najbardziej charakterystycznych motocyklistów w Płocku, na drugim na swoim Kawasaki jedzie Joanna Olejnik, Radna Miejska, ale także Wiceprezes stowarzyszenia Ego Sum Via.

Dodajmy, że błyskawiczna realizacja inicjatywy była możliwa dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta, który dokłada starań, by Płock był kojarzony jako miasto przyjazne motocyklistom oraz Komunikacja Miejska – Płock Sp. z o. o, która jest otwarta na kampanie społeczne. Stąd nie tylko wielkie hasła na autobusach, ale też gadżety towarzyszące akcji, w tym naklejki z hasłem „Patrz w lusterka”, które trafią do świeżo upieczonych kierowców odbierających w wydziale komunikacji prawa jazdy. Do akcji jako partner włączył się prywatny przedsiębiorca Zbigniew Kowalski wraz z firmą Centrum Budownictwa Gaja Gipsy Izolacje dystrybutor marek Isover i Rigips.

Akcja „Patrz w lusterka – Płock miasto przyjazne moto” prowadzona będzie do końca września. Ale na tym na nie koniec działań w Płocku. Być może inne miasta zgłoszą się do Ego Sum Via i wezmą udział w kampanii dla swoich miast. Pomysłów nie brakuje w stowarzyszeniu Ego Sum Via, które kojarzone jest m.in. z organizacji zakończenia sezonu motocyklowego. Dzięki tej imprezie tylko w ubiegłym roku Płock odwiedziło ponad blisko 1500 motocyklistów z całego kraju.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły