Nie zatrzymuj się motocyklem na końcu korka; w samochodzie też się oglądaj

- Piotr Jędrzejak

Najechanie na tył, a właściwie staranowanie, to realne zagrożenie w jeździe motocyklem. Ale można się przed tym bronić.

W ostatnich dniach i tygodniach Polskę obiegły informacje o przynajmniej dwóch tragicznych w skutkach wypadkach. W obu przypadkach sytuacja wyglądała podobnie – rozpędzony pojazd (ciężarówka) staranował inne pojazdy (osobówki), które zatrzymały się na drodze. Niestety były ofiary śmiertelne. Powody zatrzymania były i mogą być różne – poprzedzające auto skręca w lewo, pojawia się przejście dla pieszych, czy korek. To nie ma znaczenia. Ale pamiętaj, jeżeli z jakiegoś powodu ruch się zatrzymuje, a Ty akurat jesteś tym ostatnim kierowcą – zerknij w lusterko. Być może będziesz miał czas na reakcję i unikniesz staranowania.

Podoba zasada dotyczy motocyklistów. Ja osobiście jestem zdania, że o ile mam taką możliwość, motocyklem nigdy nie zatrzymuję się „jako ten ostatni pojazd” przed światłami czy w korku. A jeżeli muszę, to zostawiam sobie miejsce na reakcję i zerkam w lusterka. Zdarza się zbyt wiele przypadków, gdy nadjeżdżający kierowcy nie widzą zatrzymanych pojazdów lub nie zauważają wąskiego motocykla na końcu korka.

Dokładnie taka sytuacja przytrafiła się Filipowi w Kutnie. Jechał swoją Yamahą, dostał uderzenie w plecy, ale miał ogromnie dużo szczęścia – nic mu się nie stało. Nie można jednak powiedzieć tego o motocyklu… Wszystko nagrało się na kamerce na kasku. Nagranie ma już kilka miesięcy, ale w obliczu ostatnich wypadków, to świetny moment aby przypomnieć sobie powyższą „zasadę bezpieczeństwa”.

Zobaczcie o co chodzi:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl