Nie ryzykuj – utrata przyczepności może Cię zabić!
MotoRmania
26 maja 2013

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach jest poślizg, utrata panowania nad pojazdem. Występująca z różnych przyczyn utrata przyczepności pojazdu do powierzchni drogi jest bardzo niebezpieczna – nawet doświadczeni kierowcy, nie mogący zapanować nad samochodem lub motocyklem, mogą zapoczątkować wypadek.

Warto zakupić do swojego pojazdu odpowiedniej jakości opony – zarówno letnie, jak i zimowe. Aby zaoszczędzić, ale jednocześnie wybrać dobry produkt, dobrze jest wykorzystać sklep online, który pozwala na zamieszczanie recenzji, testów i opinii, dotyczących sprzedawanych produktów. Wybór opon nigdy nie był łatwy, ale obecnie dostęp do niezbędnych informacji jest na wyciągnięcie ręki.

Popraw swoje szanse na drodze
Aby maksymalnie zabezpieczyć się przed problemami z utratą przyczepności i poślizgiem, każdy właściciel pojazdu powinien nie tylko wykorzystać polecane przez fachowców, drogie, ale bardzo dobre opony, ale też powinien nauczyć się panowania nad samochodem. Możliwe jest nabycie umiejętności wychodzenia z poślizgu, a także – kierowania pojazdem, nad którym się nie panuje. Trzeba jednak ćwiczyć – są przeznaczone do tego specjalne place manewrowe, a także w wielu miastach prowadzi się kursy panowania nad pojazdem i szkolenia, tyczące się profesjonalnej jazdy. Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważnym elementem, o który dbać powinien każdy uczestnik ruchu. Rzadko się jednak zdarza, że wszyscy są tak jednomyślni. Z tego względu kierowca powinien mieć świadomość, że inni uczestnicy ruchu drogowego mogą popełniać błędy i to oni mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Warto zatem zawsze zachowywać szczególną ostrożność, jeśli może dojść do kontaktu z pojazdem innego kierowcy. Zasada ograniczonego zaufania, a także odpowiednie wyposażenie swojego pojazdu oraz nabycie umiejętności profesjonalnego radzenia sobie z utratą przyczepności oraz poślizgiem to pierwsze kroki do bezpiecznej jazdy, która minimalizuje możliwość zajścia nieprzewidzianych, negatywnych zdarzeń na drodze.

Prawo jazdy to nie wszystko
Wielu kierowców, szczególnie świeżo upieczonych, średnio rok po zdaniu egzaminu, ma zbyt wysokie mniemanie o własnych umiejętnościach jeżdżenia pojazdem. Takie podejście tworzy zagrożenie na drodze. Dobry kierowca powinien być świadom swoich słabości i wiedzieć, kiedy może sobie pozwolić na pewne działania, a kiedy się lepiej powstrzymać, bo stworzyć będą mogły zbyt duże zagrożenie dla niego i dla innych uczestników ruchu drogowego. Zasada ograniczonego zaufania powinna tyczyć się nie tylko innych kierowców, ale i samego zainteresowanego, poruszającego się danym pojazdem.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły