Motocykliści promują zmniejszanie korków w Gliwicach.
MotoRmania
13 września 2012

15 września o 11:00 startuje piąta odsłona akcji „Miejsca wystarczy dla wszystkich” organizowana przez Stowarzyszenie MotoAutostrada.

Do godziny piętnastej, Motocykliści będą pokazywali jak prawidłowo jeździć między samochodami na motocyklu, oraz wręczą kierowcom oraz przechodniom ulotki, z jasno opisanymi prawami motocyklistów. Wszystko tylko po to, by zmniejszać korki i wypadki. Jak wynika z badań przeprowadzonych na przełomie 2011/2012, 75% polskich motocyklistów jeździ między samochodami, by nie stać w korkach. Belgijskie TFL natomiast zbadało efekt takiej jazdy i okazało się, że jeśli 10% kierowców przesiądzie się na motocykle to czas spędzony w korkach skraca się o 63%. Oznacza, to, że dzięki robieniu miejsca dla motocyklistów, oszczędzamy czas i złotówki, bo czas to pieniądz, a motocykliści dają go nam za spojrzenie w lusterko i kierunkowskaz przed manewrem. Więc jakby nie patrzeć, praktycznie za darmo.

Akcji Patronuje Prezydent Gliwic – Zygmunt Frankiewicz.

 

 

 

Ulotka informuje, że motocyklista ma prawo do:
– omijania pojazdów stojących w korku, przejeżdżając wolno środkiem
– wyprzedzania z prawej strony na jezdniach o wyznaczonych co najmniej dwóch pasach ruchu służących do jazdy w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym
– najeżdżania kołami na linię pojedynczą

Kierowca samochodu powinien:
– jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni
– bezwzględnie korzystać z lusterek zanim zmieni zajmowany pas ruchu
– unikać gwałtownych zmian kierunku jazdy czy toru jazdy na pasie ruchu
– sygnalizować zawczasu i wyraźnie zamiar zmiany pasa lub kierunku jazdy
– zachować szczególną ostrożność skręcając w lewo (korzystać z lusterek)
– wyprzedając motocykl, skuter lub rower zachować odstęp minimum 1 metr

Lokalizacja akcji:

Gliwice – skrzyżowanie: Piastów, Jagielońska, Dworcowa, Bohaterów Getta Warszawskiego

Niebieski kolor pokazuje trasę którą motocykliści będą jeździć, punkt nr 1 to namiot. Punkt dwa i trzy to tak zwane checkpointy dla motocyklistów.

 

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły