Lotnisko Nowy Targ: motocyklista wjechał pod lądujący szybowiec, nie żyje
Piotr Jędrzejak
10 czerwca 2019

Do nietypowego, ale niestety tragicznego w skutkach wypadku doszło w minioną sobotę w okolicach Nowego Targu.

Dnia 8 czerwca przed godziną 16:00, na trawiastym, sportowym cywilnym Lotnisku Nowy Targ doszło do wypadku pomiędzy szybowcem i motocyklistą crossowym. Do wypadku doszło na pasie startowym, w obrębie lotniska. Dokładne okoliczności wypadku nie są jeszcze znane, a sprawą zajmuje się już Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Według relacji świadków, motocyklista wraz z kolegą przekraczali pas startowy w poprzek. Pech chciał, że w tym samym miejscu i czasie do lądowania podchodził szybowiec. Samolot uderzył w motocyklistę. Jak informuje rzecznik policji, 21-latek zmarł wskutek odniesionych obrażeń. 59-letni pilot szybowca wyszedł ze zdarzenia bez obrażeń, był trzeźwy.

Według wszelkich informacji bliskie okolice lotniska, w tym skarpa, są popularnym miejscem do jazdy.

Aeroklub nowotarski nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie. Głos zabrała jednak społeczność skupiająca się na fanpage’u Lotnisko Nowy Targ. Administratorzy napisali anonimowo:

Wczoraj około godziny 16.00 na naszym lotnisku doszło do nieszczęśliwego wypadku w wyniku którego zginął młody człowiek. Do zdarzenia doszło w okolicy progu pasa 30 podczas lądowania szybowca Puchacz, który uderzył w nadjeżdżającego z boku motocyklistę. Załodze na szczęście nic się nie stało, szybowiec został poważnie uszkodzony. Od wczoraj w internecie trwa kanonada hejtu w komentarzach pod postami opisującymi to zdarzenie, obrażana jest ofiara, pilot i władze aeroklubu. Niech każdy z nas odpowie sobie czy choć raz w życiu nie zrobił czegoś co mogło skutkować poważnymi konsekwencjami? Zapewne tak było ale los dał nam kolejną szansę…Ta sytuacja sprowokowała nas do napisania tego postu.

Nie jest naszym zamiarem oskarżanie kogokolwiek w momencie kiedy życie stracił młody człowiek, który miał swoje pasje, rodzinę, przyjaciół i plany na przyszłość. Nie ma wątpliwości, że znalazł się w miejscu, w którym nie miało prawa go być. Jesteśmy przekonani, że zdawał sobie sprawę o tym, że jest na terenie lotniska, cały czas trwały operacje lotnicze, w pobliżu bez problemu można było zobaczyć oznakowanie pasa oraz miejsce skąd odbywa się kierowanie lotami ( tzw kwadrat) oraz stojące szybowce i samochody. Pilot lądującego szybowca, skupia się na prawidłowym wykonaniu tego manewru, który wymaga wyjątkowej precyzji bo przecież nie ma drugiej szansy! Szybowiec nie ma możliwości odejścia na drugi krąg w przypadku kiedy ma przed sobą przeszkodę, a tym bardziej jeśli jest to szybki obiekt nadjeżdżający z boku. Widoczność z tylnej kabiny w zakresie obserwacji bocznej z racji konstrukcji szybowca jest bardzo ograniczona a przed pilotem dodatkowo siedzi pasażer. Podczas lądowania pilot utrzymuje stały kierunek oraz prędkość, która jest niezębna do prawidłowego i bezpiecznego wykonania manewru. Dlatego podczas lądowania przedpole pasa startowego musi być bezwzględnie puste ! Ostatnią rzeczą o jakiej mógłby pomyśleć pilot to celowanie w cokolwiek czy kogokolwiek, nie jesteśmy samobójcami ! Te czynniki sprawiają, że insynuacje jakoby to pilot specjalnie uderzył nadjeżdżającego kierowcę motocykla są tak absurdalne, że aż trudno je komentować i wynikają chyba tylko z braku wiedzy oraz zbytnich, złych emocji.

Tak wiemy, że motokrosowcy niejednokrotnie łamią przepisy, łamią je świadomie narażając siebie a przede wszystkim inne, postronne osoby, które przypadkiem znalazły się na ich drodze. Ale czy nie jest tak, że problem ten narastał przez ostatni czas i nikt z tym nic nie zrobił ? Czy nie nadszedł (tragiczny) czas aby władze lokalne, Policja zastanowiły się nad rozwiązaniem problemu? Czy dalsze tolerowanie tej sytuacji ma doprowadzić do kolejnej śmierci, być może niewinnej osoby? Nie łudźmy się, że to tragiczne zdarzenie ostudzi zapędy motocyklistów, tak samo jak nas nie zniechęci do latania. Ich i nas łączy chęć realizowania się, spotykania z przyjaciółmi, adrenalina, doskonalenie swoich umiejętności i spędzanie czasu w inny, może dla większości nietypowy sposób. Nikt z nas nie chce umierać, wręcz przeciwnie…nasze pasje powodują, że odrywamy się od codzienności, serce bije nam mocniej i chcemy czerpać z życia pełnymi garściami. Ale musimy robić to odpowiedzialnie i z głową !

Rodzinie, przyjaciołom, znajomym składamy wyrazy najszczerszego współczucia.

Blue Sky Damian [*]

ps. powyższy tekst jest subiektywną refleksją administratorów fp

Admin

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły