Kierowcy z kat. B będą mogli jeździć motocyklami trójkołowymi

- Piotr Jędrzejak

Kierowcy mający prawo jazdy kat. B co najmniej od trzech lat będą mogli poruszać się trójkołowym motocyklem. Tak w skrócie można przedstawić projekt ustawy, która we wtorek zgarnęła w Sejmie pełne poparcie. 

Posłowie przypominają, że wprowadzenie nowelizacji ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości życia osób niepełnosprawnych. Takie osoby często nie mają możliwości zdania motocyklowego prawa jazdy kat. A, a warunki techniczne motocykli trójkołowych sprawiają, że niepełnosprawni mogliby nimi jeździć. Poseł Jerzy Paul (PiS) zwrócił uwagę, że podobne przepisy obowiązują w Stanach Zjednoczonych, gdzie trójkołowymi motocyklami często poruszają się m.in. inwalidzi wojenni. Podkreślił również, że wprowadzenie projektu w życie przyczyni się do pobudzenia rynku motoryzacyjnego i wzrostu popularności motocykli trójkołowych.

Ustawę czeka teraz droga legislacyjna, a wejdzie ona w życie po 30 dniach od momentu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Należy jednak zwrócić jeszcze uwagę na to, czym jest „motocykl trójkołowy”. Polskie Prawo o Ruchu Drogowym, podobnie jak w całej Europie, definiuje kilka różnych homologacji dla typów pojazdów, z podziałem na pojazdy samochodowe, przyczepy, traktory, czy też motocykle. W dziale homologacji motocyklowych istnieje kilka kategorii:

4. Kategoria L:
pojazdy dwukołowe lub trójkołowe, niektóre pojazdy czterokołowe, w tym:

1) kategoria L1e – motorowery dwukołowe;
2) kategoria L2e – motorowery trójkołowe;
3) kategoria L3e – motocykle dwukołowe bez bocznego wózka;
4) kategoria L4e – motocykle dwukołowe z bocznym wózkiem;
5) kategoria L5e – motocykle trójkołowe;
6) kategoria L6e – czterokołowce lekkie;
7) kategoria L7e – czterokołowce.

Krótko mówiąc, aby w przyszłości osoba posiadająca kategorię B przez 3 lata, mogła poruszać się motocyklem trójkołowym, musi być to motocykl posiadający w swoich dokumentach homologację typu L5e.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, odpowiadając na pytanie posła PO Marka Wójcika, poinformował, że obecnie w rejestrach jest około 600 motocykli trójkołowych. Wiceminister podkreślił, że ministerstwo nie dysponuje informacjami, które z pojazdów są „składakami”.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl