Karta parkingowa niepełnosprawnego motocyklisty – gdzie ją umieścić?
Marcin Kukawka
14 maja 2013

Czy niepełnosprawny motocyklista też musi włożyć kartę parkingową „za przednią szybę” swojego motocykla?

Od redakcji: Pewnego pięknego przedpołudnia, na naszej skrzynce mailowej pojawiło się zapytanie, które po raz kolejny (delikatnie sprawę ujmując) podważyło racjonalność naszego ustawodawcy. Pan Wojciech zabił nam ćwieka, ale na szczęście mamy w naszych szeregach specjalistę od wszelkich baboli prawnych w postaci niezłomnego Marcina Kukawki. Przeczytajcie o co chodzi!

Szanowni Państwo,

posiadam kartę parkingową z racji tego, że jestem niepełnosprawny. Jeżdżę na motocyklu i mam takie pytanie ponieważ jak do tej pory nikt nie potrafił mi na nie odpowiedzieć.

Chodzi mianowicie o tą właśnie kartę, gdzie ją mam umieścić gdy motocykl zostawiam np. na parkingu. Domyślam się, że lepiej będzie zostawić ksero, bo oryginał może komuś spodobać się tak bardzo, że sobie moją kartę „pożyczy” różnie to bywa. Prosiłby o wyjaśnienie jak mam postępować w takich sytuacjach, dzwoniłem do Wydziału Komunikacji w moim mieście i usłyszałem „hmm.. dobre pytanie…”.

Pozdrawiam,
Wojciech L.

Marcin Kukawka: Od czasu zadania pytania w sprawie tego, gdzie umieścić kartę parkingową na motocyklu minęło sporo czasu, ale zagadnienie okazało się bardzo złożone. Niestety po głębokiej analizie naszego stanu prawnego znów sprawa wróciła do brzmienia Art. 8 Prawa o ruchu drogowym. W pewnym momencie miałem nadzieję, że inne przepisy wskażą rozwiązanie – niestety tak się nie stało.

Art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi o tym, że „Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju”. Mając na uwadze powyższe, należy przypomnieć znaczenie pojazdu samochodowego. Jest to pojazd silnikowy konstrukcyjnie przystosowany do rozwijania prędkości większej niż 25 km/h. Dalej tropiąc definicje przypomnieć należy, że pojazd silnikowy to pojazd wyposażony w silnik za wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Na podstawie powyższych ustaleń dwie rzeczy są już pewne na 100%. Pierwsza, że motocykle są pojazdami samochodowymi, druga – że motorower nie jest pojazdem samochodowym więc musimy go od razu wyłączyć z grupy pojazdów, odnośnie których można stosować kartę parkingową.

Kolejnym punktem niech będzie ustalenie komu należy się karta parkingowa – czyli kto jest w rozumieniu przepisów osobą o obniżonej sprawności ruchowej? Ta kwestia podlega ocenie komisji do spraw orzekania o niepełnosprawności działającej przy staroście. Komisja wydając decyzję o niepełnosprawności i jej stopniu wyraźnie określa, czy danej osobie przysługuje czy też nie przysługuje prawo ubiegania się o wydanie karty parkingowej.

Do tego momentu przepisy wydają się być nawet racjonalne – no może za wyjątkiem ograniczenia możliwości korzystania z karty parkingowej przez osoby kierujące lub przewożone motorowerem. Pamiętacie wózki inwalidzkie na bazie JAWY 50? To były właśnie motorowery.

Art. 8 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym komplikuje jednak sprawę stanowiąc, że „Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie”. Ustawodawca zdaje się, że zapomniał o tym, że nie wszystkie pojazdy samochodowej muszą być wyposażone w przednią szybę – patrz motocykle, czterokołowce itp.

Przy interpretacji przepisów prawa należy zawsze stosować się racjonalnością ustawodawcy. Mając na uwadze Art. 8 ust. 3 ustawy PoRD warto zwrócić uwagę na to, że najważniejszym jest umieszczenie karty parkingowej w miejscu umożliwiającym jej odczytanie. W takim przypadku należałoby znaleźć miejsce na motocyklu gdzie będzie można umieścić kartę w sposób możliwie trwały. Odnosząc się do uzasadnionej obawy czytelnika MotoRmanii związanej z kradzieżą pozostawionej karty, w moim odczuciu istnieje również możliwość pozostawienia kopii karty (np. zalaminowanej, umieszczonej w widocznym miejscu) przy czym na kopii umieściłbym napis informujący kontrolujących, że jest to kopia i oryginał posiada właściciel karty przy sobie.

Reasumując. Kartę parkingową mogą używać również motocykliści (za wyjątkiem motorowerzystów), a sposób jej umieszczenia na pojeździe pozostaje do wymyślenia przez kierującego, przy czym należy każdorazowo spełnić warunek „umożliwienia jej odczytania”.

Marcin Kukawka
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły