Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe w Polsce jeszcze w tym roku?

- Piotr Jędrzejak

Wszystko wskazuje na to, że już jesienią 2019 wprowadzone zostaną dwa niezwykle pożyteczne obowiązki dla kierowców. 

Już niebawem jazda na suwak oraz formowanie korytarza życia stanie się w Polsce obowiązkiem! Projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury trafił już do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowana data przyjęcia to III kwartał 2019 roku. 

W wielu miejscach w Polsce obecne są już znaki opisujące jazdę na suwak, jednak jest to jedynie „zalecana zasada ruchu”. Gdy dwa pasy zwężają się do jednego, kierowca znajdujący się na pasie kontynuowanym będzie miał obowiązek wpuścić pojazd, którego pas się kończy. Pojazd powinien dojechać do końca kończącego się pasa. Rząd ocenia, że gdy jazda na suwak stanie się obowiązkiem, korki zmniejszą się nawet o 50%, zredukowana zostanie liczba kolizji oraz ograniczy się zjawisko agresji drogowej.

Opublikowany w marcu 2019 projekt znaku D-56, czyli "jazda na suwak".

Opublikowany w marcu 2019 projekt znaku D-56, czyli „jazda na suwak”.

Polskie prawo przewiduje, że kierowcy powinni przepuścić pojazd uprzywilejowany, na przykład karetkę. Jednak dopiero wraz z nowelizacją wprowadzony zostanie obowiązek formowania korytarza życiatutaj najlepiej widać, jak to ma wyglądać.

Nowe zasady jazdy mają być proste i czytelne. Jeszcze nie jest jasne, jakie kary obowiązywały będą za łamanie wspomnianych obowiązków. Nie możemy się doczekać!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl