Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe w Polsce jeszcze w tym roku?
Piotr Jędrzejak
28 czerwca 2019

Wszystko wskazuje na to, że już jesienią 2019 wprowadzone zostaną dwa niezwykle pożyteczne obowiązki dla kierowców. 

Już niebawem jazda na suwak oraz formowanie korytarza życia stanie się w Polsce obowiązkiem! Projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury trafił już do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowana data przyjęcia to III kwartał 2019 roku. 

W wielu miejscach w Polsce obecne są już znaki opisujące jazdę na suwak, jednak jest to jedynie „zalecana zasada ruchu”. Gdy dwa pasy zwężają się do jednego, kierowca znajdujący się na pasie kontynuowanym będzie miał obowiązek wpuścić pojazd, którego pas się kończy. Pojazd powinien dojechać do końca kończącego się pasa. Rząd ocenia, że gdy jazda na suwak stanie się obowiązkiem, korki zmniejszą się nawet o 50%, zredukowana zostanie liczba kolizji oraz ograniczy się zjawisko agresji drogowej.

Opublikowany w marcu 2019 projekt znaku D-56, czyli „jazda na suwak”.

Polskie prawo przewiduje, że kierowcy powinni przepuścić pojazd uprzywilejowany, na przykład karetkę. Jednak dopiero wraz z nowelizacją wprowadzony zostanie obowiązek formowania korytarza życiatutaj najlepiej widać, jak to ma wyglądać.

Nowe zasady jazdy mają być proste i czytelne. Jeszcze nie jest jasne, jakie kary obowiązywały będą za łamanie wspomnianych obowiązków. Nie możemy się doczekać!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły