Czy zielone strzałki znikną z ulic Warszawy?
Piotr Jędrzejak
15 czerwca 2016

Ratusz musi jeszcze podjąć decyzję, ale wiele wskazuje, że zielone strzałki znikną. A co Wy na ten temat uważacie?

Wielu z nas, motocyklistów, jest przy okazji kierowcami samochodów, pieszymi oraz rowerzystami, dlatego opisywany problem dotyka każdego z nas, na wielu płaszczyznach. W Warszawie, na ponad 300 z łącznej liczby 700 skrzyżowań funkcjonują zielone strzałki w prawo – chyba nie musimy się rozpisywać nad zasadą ich działania. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Łukasz Puchalski ma jednak zamiar je zlikwidować na tych skrzyżowaniach, na których na ulicy prostopadłej zielony sygnał świeci się dla rowerzystów.

Ta decyzja sprzed tygodnia podyktowana jest dbaniem o bezpieczeństwo. Według raportu ZDM, liczb śmiertelnych ofiar wypadków w stolicy utrzymuje się na poziomie 55-60 osób rocznie. W aż 90% to kierowcy są winni, ponad 50% zabitych to piesi – blisko połowa z nich zginęła na skrzyżowaniach lub przejściach z sygnalizacją świetlną. Dyrektor Puchalski dodał też: „Na skrzyżowaniach z sygnalizacją w zeszłym roku mieliśmy prawie sto wypadków. Aż trzy czwarte z nich wiązało się z zielonymi strzałkami.”

Inżynier Ruchu nie ma wątpliwości, że usunięcie zielonych strzałek może znacznie pogorszyć płynność ruchu (w i tak już znacząco zakorkowanej Warszawie, prawda?), jednak priorytetem pozostaje podniesienie bezpieczeństwa. 

Po publikacji tych planów, w internecie zawrzało, jednak głosy są podzielone. Jedną z osób, które nie zgadzają się z likwidacją, jest wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowicz:

Zielone strzałki kiedyś już zniknęły z ulic Warszawy, jednak po kilku latach, w 2008 r. powróciły. W aktualnej sprawie klamka jeszcze nie zapadła, Ratusz musi podjąć finalną decyzję. Nie ma też wątpliwości, że działania w stolicy mogą mieć wpływ na podobne decyzje samorządów kolejnych miast.

Jaka jest Wasza opinia na temat likwidacji zielonych strzałek?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły