Akcja przywoławcza: Savatech wycofuje opony Mitas Sport Force
MotoRmania
1 sierpnia 2014

Savatech wycofuje z rynku motocyklowe opony radialne Sport Force, wyprodukowane w 2014 roku

Słoweński producent opon Savatech dobrowolnie wycofuje z rynku opony radialne Sport Force, przeznaczone dla motocykli, wyprodukowane w 2014 roku. Są to opony eksportowane przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej. Wycofane zostaną następujące rozmiary:

120/70 ZR17 (58W) TL SPORTFORCE MI
150/60 ZR17 (66W) TL SPORTFORCE MI
160/60 ZR17 (69W) TL SPORTFORCE MI
180/55 ZR17 (73W) TL SPORTFORCE MI
190/50 ZR17 (73W) TL SPORTFORCE MI

Podczas dłuższej jazdy z wysoką prędkością na bieżniku opony mogą się pojawić guzy powodujące wibracje. W skrajnym przypadku może dojść do oderwania niewielkich części bieżnika. Nie dochodzi jednak do utraty ciśnienia. Opisany wpływ na oponę wywołano podczas testów w bardzo ciężkich, symulowanych warunkach. Wycofanie opon Sport Force ma charakter prewencyjny.

Wycofywane z rynku opony mają na bocznej stronie nazwę marki „MITAS”, określenie „Sport Force”, napis „tubeless” oraz kod DOT o liczbie od 0114 do 2614. Wycofanie nie dotyczy żadnych innych opon. Opony wyprodukowano w Słowenii.

Wycofanie z rynku poprzedziło zablokowanie zapasów w magazynach partnerów handlowych. Savatech zaleca klientom kontakt ze sprzedawcą i sprawdzenie mozliwości zwrotu lub wymiany. Poprawiona opona Sport Force będzie do dyspozycji na rynku w najbliższym możliwym terminie.

Firma Savatech poinformowała o wycofaniu opon również słoweńskie organy władzy, które przekażą informację do ogólnoeuropejskiego systemu RAPEX. Stopniowo będą informowane również organy władzy w państwach, które nie są członkami UE.

Spis państw, których dotyczy wycofanie z rynku:
Australia, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Łotwa, Litwa, Makao, Macedonia, Meksyk, Maroko, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Singapur, RPA, Hiszpania, Tajwan, Turcja, Wielka Brytania, Urugwaj i USA.

* Oznakowanie DOT składa się z kombinacji cyfr i liter i oznacza fabrykę, w której wyprodukowano oponę, oraz datę produkcji. Datę produkcji stanowią cztery znaki DOT, niosące informację o tygodniu i roku produkcji. Na przykład kod DOT „H3 0512” na bocznej stronie oznacza, że oponę wyprodukowano w Słowenii w zakładzie Savatech (kod „H3“) w piątym tygodniu 2012 roku. Kod DOT jest zawsze umieszczony na bocznej stronie opony, aby można go było łatwo odczytać. Wycofywane z rynku opony posiadają kody DOT od 0114 do 2614, co oznacza opony wyprodukowane w okresie od stycznia 2014 (0114) do czerwca 2014 (2614).

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły