67 edycja FIM Rally 2012 – międzynarodowy zlot motocyklowy już dziś w Bydgoszczy!
Piotr Jędrzejak
19 lipca 2012

Sześćdziesiąta siódma edycja międzynarodowego zlotu motocyklowego organizowanego przez FIM właśnie zaczyna się w Bydgoszczy!

Czym jest FIM Rally?

FIM Rally jest najważniejszym spotkaniem turystycznym w corocznym kalendarzu imprez FIM. Jest to spotkanie około 2000 miłośników turystyki motocyklowej z ponad 30 krajów. Każdy kolejny zjazd organizowany jest w innym kraju po to, aby gospodarz miał możliwość pokazania swojej odmienności kultury, historii, folkloru. Na zlocie można spotkać nie tylko turystów z Europy. Goszczą tam również turyści z USA, Arabii Saudyjskiej, Tunezji czy Indonezji.

Pierwszy FIM Rally odbył się w 1936 roku w Berlinie. Od tego czasu odbywa się on każdego roku, z wyłączeniem lat wojennych 1940-49. FIM Rally to trzydniowe wydarzenie, odbywające się latem. Gospodarze imprezy, w trakcie i przed oficjalnym zlotem, zorganizują wycieczki dla przybyłych gości w celu zaprezentowania im walorów swojego regionu i kraju. Bardzo często uczestnicy zlotu z tego samego kraju spotykają się wcześniej i podróżują w konwoju, ubrani w klubowe barwy. Jest to niewątpliwie dodatkowa atrakcja imprezy.

Co się dzieje w czasie FIM Rally?

Pierwszego dnia uczestnicy z każdego państwa przybędą razem do punktu kontroli przejazdu, gdzie oficjalnie przekazane zostaną formularze rejestracyjne, aby ostatecznie zarejestrować wszystkich uczestników na potrzeby klasyfikacji oraz wydania odznaczeń FIM Meritum. Zespoły przybędą kolejno do planowanego miejsca spotkania, a przejazd każdego zostanie uświetniony odegraniem hymnu narodowego. Wydarzenie to zawsze ma bardzo odświętny charakter. Uczestnicy ubierają się w swoje barwy klubowe oraz zabierają ze sobą flagi narodowe. Naszym miejscem prezentacji i oficjalnym punktem kontroli przybycia będzie Wyspa Młyńska, na której zostanie ustawiona scena. Przed nią pojawiać się będą ekipy danego kraju.

Po oficjalnej prezentacji goście będą mieli sporo czasu, aby zwiedzić okolicę starówki i Wyspę Młyńską. Wieczorem zaplanowany jest wspólny posiłek, po którym nastąpi oficjalne otwarcie imprezy, połączone z rozrywką. Centrum zlotu (tereny wystawiennicze w Myślęcinku) będzie dostępne tylko dla uczestników imprezy posiadających kartę zlotowicza.

Drugiego dnia dla uczestników imprezy przewidziana jest wycieczka autokarowa do Torunia. Wieczorem odbędzie się ceremonia wręczenia nagród „interclub” i występ zespołu muzycznego.

Głównym punktem programu trzeciego dnia zlotu będzie, oczekiwana przez wszystkich, parada narodów. Uczestnicy przystroją swoje motocykle i wyruszą na wcześniej ustaloną i przygotowaną trasę. Na czele każdej grupy znajdować się będzie jeździec z flagą danego kraju. Tradycją jest, że obserwatorzy i uczestnicy pozdrawiają się na ulicach w czasie przejazdu, a wszystko przebiega w radosnej atmosferze. Dla mieszkańców Bydgoszczy będzie to kolejna okazja do poznania swoich gości. Oczywiście dla uczestników imprezy przewidziany jest także czas wolny.

Jako ostatnie wydarzenie zlotu zaplanowany został wieczór galowy oraz ceremonia wręczenia nagród, podczas której wręczane będą The FIM Rally Challenges oraz puchar przechodni Torch of Honor dla następnego organizatora FIM Rally.

Całą imprezę prowadzi nasz Mick, więc jeżeli znajdziecie go i akurat nie będzie zajęty, możecie wymienić kilka uwag, pogadać o motocyklach i wyścigach.

Kto jest organizatorem FIM Rally?

Organizatorem imprezy jest Polski Związek Motorowy, jednak sama organizacja powierzona została klubowi LKT „Wyczół” Gościeradz, którego członkowie od wielu lat uczestniczą w zlotach FIM Rally. FIM Rally jest organizowane przez motocyklistów i dla motocyklistów, którzy w większości są ochotnikami.

Przygoda ze zlotami klubu LKT „Wyczół” rozpoczęła się w roku 1995 w Malselv (Norwegia). Potem nastąpiło kilka lat przerwy. W roku 2005 na stałe FIM Rally wpisany został w kalendarz imprez klubu i co roku LKT uczestnicy w następujących zlotach:

2005 rok – 60 FIM Rally Tartu – Estonia 21-24.07.2005 Oficjalna reprezentacja Polski
2006 rok – 61 FIM Rally Berlin – Niemcy 19-23.07.2006 Oficjalna reprezentacja Polski
2007 rok – 62 FIM Rally Cesenatico – Włochy 06-08.06.2007 Oficjalna reprezentacja Polski
2008 rok – 63 FIM Rally Messinia – Grecja 07-13.07.2008 Oficjalna reprezentacja Polski
2009 rok – 64 FIM Rally Zadar – Chorwacja 25-30.05.2009 Oficjalna reprezentacja Polski
2010 rok – 65 FIM Rally Herentals – Belgia 22-24.06.2010 Oficjalna reprezentacja Polski
2011 rok – 66 FIM Rally Tulln – Austria 06-08.07.2011 Oficjalna reprezentacja Polski

W ostatnich dwóch latach LKT „Wyczół” zajmował wysokie 8. miejsce w klasyfikacji najliczniejszych klubów na zlocie, a warto zauważyć, że w każdym uczestniczyło ponad 200 różnych klubów z całej Europy i Świata. Coroczne liczne uczestnictwo w zlotach zaowocowało przydzieleniem przez Międzynarodową Federację Motocyklową FIM organizacji takiej imprezy w Bydgoszczy w roku 2012. Będzie to wielki zaszczyt, móc gościć motocyklistów z całego świata w naszym regionie.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły