328,7 km/h – polski rekord prędkości motocykla wolnossącego?
Piotr Jędrzejak
10 października 2017

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zespół LRP Poland przez przypadek ustanowił nieoficjalny rekord Polski prędkości maksymalnej dla motocykla wolnossącego.

Na niedawnej rundzie mistrzostw świata endurance, na torze Paul Ricard, zawodnik zespołu LRP Poland rozpędził BMW S1000RR do prędkości aż 328,7 km/h. Wynik jest tym bardziej imponujący, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że prosta miała tylko 1600 metrów. Na hamowni motocykl wykręcił moc maksymalną 229,27 KM i moment obrotowy 134,79 Nm na silniku, czyli 204,13 KM i 124,65 Nm mierzone na tylnym kole. Motocykl zespołu LRP Poland został zbudowany przez kosamotocykle.pl. Trochę więcej o serwisie motocykla endurance przeczytacie tutaj.

O ile europejski rekord prędkości dla motocykla wolnossącego wynosi 367,76 km/h, to oficjalne lub nieoficjalne polskie wyniki prędkości znaleźć raczej ciężko. Do tej pory mówiło się o wartości 326 km/h, jednak motocykl posiadał nitro. „Rekordowe” BMW S1000RR ekipy LRP Poland jest oczywiście wolnossące, ale z fabrycznej konstrukcji nie pozostało tam zbyt wiele. Rekordowa prędkość 328,7 km/h została zmierzona na torze i jest tym bardziej niesamowita, że padła przypadkiem – motocykl przygotowywany był pod 24-godzinny wyścig, a nie pod bicie rekordów.

Zobaczcie onboard Pawła Szkopka z nocnego treningu dzień wcześniej:

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły