328,7 km/h – polski rekord prędkości motocykla wolnossącego?

- Piotr Jędrzejak

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zespół LRP Poland przez przypadek ustanowił nieoficjalny rekord Polski prędkości maksymalnej dla motocykla wolnossącego.

Na niedawnej rundzie mistrzostw świata endurance, na torze Paul Ricard, zawodnik zespołu LRP Poland rozpędził BMW S1000RR do prędkości aż 328,7 km/h. Wynik jest tym bardziej imponujący, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że prosta miała tylko 1600 metrów. Na hamowni motocykl wykręcił moc maksymalną 229,27 KM i moment obrotowy 134,79 Nm na silniku, czyli 204,13 KM i 124,65 Nm mierzone na tylnym kole. Motocykl zespołu LRP Poland został zbudowany przez kosamotocykle.pl. Trochę więcej o serwisie motocykla endurance przeczytacie tutaj.

rekord predkosci wolnossace bmw s1000rr (3) rekord predkosci wolnossace bmw s1000rr (1)

O ile europejski rekord prędkości dla motocykla wolnossącego wynosi 367,76 km/h, to oficjalne lub nieoficjalne polskie wyniki prędkości znaleźć raczej ciężko. Do tej pory mówiło się o wartości 326 km/h, jednak motocykl posiadał nitro. „Rekordowe” BMW S1000RR ekipy LRP Poland jest oczywiście wolnossące, ale z fabrycznej konstrukcji nie pozostało tam zbyt wiele. Rekordowa prędkość 328,7 km/h została zmierzona na torze i jest tym bardziej niesamowita, że padła przypadkiem – motocykl przygotowywany był pod 24-godzinny wyścig, a nie pod bicie rekordów.

Zobaczcie onboard Pawła Szkopka z nocnego treningu dzień wcześniej:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl