1000 zł kary za przekroczenie 30 dni na rejestrację pojazdu?! [Senat przegłosował!]

- Piotr Jędrzejak

Złóż wniosek o rejestrację w ciągu 30 dni od zakupu, albo płać 1000 zł kary.

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowymi prawami o zarządzaniu odpadami. Nowe zapisy znalazły się w projekcie Ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, a także – co zastanawiające – w Prawie o ruchu drogowym.

Projekt trafił do sejmu, a po pierwszym czytaniu dnia 13 czerwca, nowa ustawa trafiła do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

[Aktualizacja z 18 lipca]

Wcześniej nowa ustawa została przyjęta przez Sejm, a teraz przez Senat. Oznacza to, że nowelizację czeka już ostateczna faza legislacji. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie wraz z 1 stycznia 2020 roku

Do ustawy dodana została jedna nowelizacja: 30-dniowy obowiązek nie będzie dotyczył nowych pojazdów, traktowanych jako towar handlowy. Czyli obowiązkiem szybkiej rejestracji nie będą musiały przejmować się salony dealerskie.

Co mają odpady do Prawa o Ruchu Drogowym?

W ramach nowego zarządzania odpadami posłowie proponują nałożenie administracyjnej kary w wysokości 1000 zł na właściciela pojazdu, który nie zostanie zarejestrowany w ciągu 30 dni od zakupu.

Kara dotyczyłaby każdego pojazdu:
– zakupionego jako nowy z salonu,
– jako używany z rynku wtórnego,
– jako sprowadzonego z rynku UE,
– jako sprowadzonego spoza UE.

Identyczny obowiązek miałby także „posiadacz pojazdu powierzonego mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną”. Złóż wniosek o rejestrację w ciągu 30 dni, albo płać 1000 zł kary.

Z kary zwolnione miałby być firmy motoryzacyjne oraz inne wyznaczone, z prawem do tzw. profesjonalnej rejestracji.

Identyczny termin 30 dni wraz z karą 1000 zł dotyczy wyrejestrowania pojazdu w przypadku:
– złomowania,
– kradzieży,
– sprzedaży za granicę,
– kasacji za granicą.

Czy wprowadzenie tej kary poprawi jakość życia? Zmieni coś ważnego w kraju? Wpłynie na poprawę zarządzania odpadami (serio?!)? Na pewno nie spodoba się osobom, które częściej zmieniają pojazdy lub kupują je kolekcjonersko.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl