Fiksacja wzroku i spektakularny lot przez barierki – jak tego uniknąć?

- MotoRmania

W sieci rekordy oglądalności pobija film wypadku, który może nam posłużyć do ważnej analizy.

Kiedy patrzysz na poniższy film, aż trudno uwierzyć, że to się mogło wydarzyć – wygląda to tak jakby kierowca wpadł w depresję i chciał po prostu zrobić sobie krzywdę.

Jak wiemy z doniesień bohaterem tej sceny kina akcji jest ktoś bez uprawnień do jazdy motocyklem – na pewno zaś nie ma podstawowych umiejętności. Niestety takie błędy przydarzają się początkującym motocyklistom i warto sobie uświadomić co tu się wydarzyło. Zasadniczym problemem z jakim muszą walczyć początkujący motocykliści to patrzenie w odpowiednią stronę. Mama mówiła nam całe życie, aby patrzeć pod nogi i trudno nam się tego nawyku pozbyć. Często patrzymy w przestrzeń „przed oponą” motocykla, zamiast szukać wzrokiem tak zwanego „znikającego punktu”. Co to jest znikający punkt i jak bezpiecznie wchodzić w zakręty tłumaczymy tutaj :

Pierwszym błędem nieszczęśnika, który przeleciał przez barierki ( jakimś cudem nic mu się nie stało) była zła ocena zakrętu i zbyt małe wytracenie prędkości w stosunku do swoich umiejętności. Motocykl można było oczywiście po prostu złożyć nawet bez hamowania, a to że maszyna jechała w prawidłowym kierunku na długo potem jak kierowca został katapultowany pokazuje tylko jak bardzo jej przeszkadzał kiedy był w siodle. Natomiast bezpośrednią przyczyną wypadku była fiksacja wzroku kierowcy.

Po złej ocenie prędkości, kierowca odprostowuje motocykl usztywniając się, hamując i wbijając wzrok w barierki – co naturalnie powoduje, że dokładnie w nie wjeżdża, zamiast skręcać. Jeżeli jesteś początkującym motocyklistą to zapamiętaj tą akcję – trenuj obserwację „znikającego punktu”. Ćwicz to podczas każdego wypadu na moto – wtedy jest szansa, że w awaryjnej sytuacji zachowasz się prawidłowo.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl