Bosch i Kawasaki zrobią to – zaawansowany system bezpieczeństwa.
MotoRmania
9 stycznia 2020

Kawasaki będzie pierwszym japońskim producentem, który wkrótce wdroży do produkcji systemy bezpieczeństwa od Boscha.

Zaawansowany system wspomagający kierowcę marki Bosch, składa się z trzech elementów, którymi są: adaptacyjny tempomat, ostrzeżenie przed kolizją z poprzedzającym kierowcę pojazdem oraz ostrzeżenie przed pojazdami w martwym polu. Tworzą one kompleksowy system bezpieczeństwa motocyklisty i motocykla, wykorzystujący technologię znaną już z samochodów. U podstaw tego rozwiązania leży czujnik radarowy firmy Bosch, układ hamulcowy, system zarządzania pracą silnika oraz system HMI (interfejs człowiek-maszyna), które współpracują ze sobą w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wygody motocyklisty. ( tutaj możecie zobaczyć dokładnie jak działa : https://www.youtube.com/watch?v=Ee_UOucAEbQ).

Wewnętrzne badania przeprowadzone przez firmę Bosch wykazały, że zaawansowane systemy swpomagające kierowcę są w stanie zapobiec jednemu na siedem wypadków motocyklowych. Dzieje się tak dzięki najwyższej klasy elektronice, która stale monitoruje otoczenie motocykla. System zapobiega potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom szybciej niż człowiek jest w stanie zareagować.

 

1. Adaptacyjny tempomat

Jazdy w dużym ruchu i utrzymywanie właściwej odległości do poprzedzajacego pojazdu może być uciążliwa dla zmęczonego kierowcy. Adaptacyjny tempomat dostosowuje prędkość pojazdu do natężenia ruchu i utrzymuje niezbędną, bezpieczną odległość. System ten ma zapobiegać najechaniu przez motocyklistę na pojazd przed nim, zwłaszcza na skutek niezachowania bepiecznej odległości. Adaptacyjny tempomat zwiększa bezpieczeństwo i pozwala kierowcy bardziej skupić się na drodze.

2. Ostrzeżenie przed kolizją

Bosch opracował system ostrzegania przed kolizją z tyłu motocykla, aby ograniczyć potencjalnie negatywne konsekwencje dla motocyklisty. Jeśli system wykryje, że inny pojazd jest niebezpiecznie blisko, a kierowca nie zareaguje, ostrzega go za pomocą sygnału optycznego bądź dźwiękowego.

3. Wykrywacz martwego pola

Czujnik radarowy monitoruje otoczenie motocykla i pozwala kierowcy bezpiecznie zmienić pas ruchu. System sprawdza czy w obszarze, który zwykle jest trudno widoczny dla kierowcy, są jakieś inne przedmioty. Gdy w martwym polu znajduje sie pojazd, system ostrzega za pomocą sygnału optycznego, widocznego w lusterku wstecznym.
Geoff Liersch, Prezes Działu Motocyklowego Bosch, powiedział: „Bosch na całym świecie, czyni jazdę motocyklem bezpieczniejszą, wydajniejszą, a my jesteśmy szczęśliwi, że możemy zapewnić Kawasaki, jako pierwszemu japońskiemu producentowi motocykli, dostęp do tej niezwykłej technologii wspomagającej motocyklistę”.
Yuji Horiuchi, Prezes Działu Motocyklowego i Silnikowego w Kawasaki Heavy Industries oświadczył: „Z przyjemnością informujemy, że nasze motocykle będą wyposażone w zaawansowane systemy wspomagające kierowcę marki Bosch, które zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort motocyklistom. Dzięki wsparciu tych systemów jesteśmy przekonani, że Kawasaki może zaoferować „zabawę i satysfakcję z kontroli” jeszcze większej liczbie kierowców”.
Źródło: kawasaki.pl
MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły