Aż 580zł za test na Covid-19 „dla zmotoryzowanych”. Dlaczego nie bezpłatnie?

- MotoRmania

W sprawie wirusa naukowcy są zgodni co do jednego: to ilość przeprowadzonych testów jest jednym z najważniejszych czynników w walce z pandemią.

Branża motoryzacyjna należy do tych najbardziej poszkodowanych w efekcie pandemii. Sprzedaż motocykli spadła o około 70%. W Warszawie są dwa punkty dla zmotoryzowanych, w których można przeprowadzić test typu „drive through” po wcześniejszym uiszczeniu opłaty w wysokości 580zł. Z opłaty są zwolnieni tylko pracownicy służb medycznych.

Metoda, jaką wykorzystuje się w takich punktach w całej Polsce, to metoda RT-PCR, czyli dokładnie taka sama, jak ta wykorzystywana przez sanepid i szpitale. Pobiera się wymaz z nosa lub nosogardzieli. Każdy wynik jest raportowany do Ministerstwa Zdrowia i sanepidu, niezależnie, czy jest on dodatni czy ujemny. Na wyniki czeka się 72 godziny. Rezultat badań można sprawdzić w internecie. Jeśli u pacjenta zostanie stwierdzone zakażenie, skontaktuje się z nim inspekcja sanitarna, by ustalić dalsze zasady postępowania.

Dlaczego testy nie są bezpłatne, albo w znacznym stopniu refundowane?

W różnych krajach jest to rozwiązywane na różnym poziomie. Większość krajów skandynawskich zapewnia bezpłatne testy dla wszystkich mieszkańców, a w USA urzędnicy zmusili do pokrycia części kosztów firmy ubezpieczeniowe związane z systemem służby zdrowia. Znaleziono sposoby , aby jak największa ilość osób, nie tylko pracowników medycznych, mogła się jak najszybciej bezpłatnie przetestować. Dzisiaj jest to jeden z najważniejszych punktów na drodze do funkcjonowania – Dorna, właściciel MotoGP, planuje powrócić do zawodów udostępniając testy wszystkim ekipom z obowiązkiem przechodzenia testu dwa razy dziennie! Można zapytać, dlaczego w Polsce, kraju który wspiera rodziny programem 500 plus wybiera się kosztowne zakazy ograniczające działalność gospodarczą, zamiast np. cofnąć gigantyczne dotacje dla publicznej telewizji w zamian za dostarczenie bezpłatnych testów wszystkim Polaków.. Nasz portal nie ma zamiaru uprawiać polityki – nie jest naszym zadaniem atakowanie opcji politycznych. Chcemy powrotu do normalności dla branży, którą reprezentujemy i chcieliśmy zwrócić uwagę na zaporową cenę testów, które są niezwykle ważne oraz fakt, że w tych nadzwyczajnych czasach pieniądze z budżetu powinny zostać inaczej dystrybuowane.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl