Ania Jackowska podróżuje po Szkocji: półmaraton i Wyspa Skye
Piotr Jędrzejak
17 czerwca 2014

Motocykl, półmaraton i szkockie krajobrazy, czyli Ania Jackowska w drodze do Inchcape Rock!

Informacja prasowa

Ania Jackowska, autorka książek, podróżniczka, realizująca swój autorski projekt „ Jedna kobieta, jeden motocykl, wiele kultur”, 11 czerwca, na motocyklu BMW F700 GS, w Tunebridge Walls, rozpoczęła niemal miesięczną podróż po Szkocji i malowniczych archipelagach: Hebryd, Orkadów i Szetlandów. Ze swoją kolejną, samotną podróżą wiąże pewne wyobrażenia:

„Szkocja – surowa i dzika. Owiana mgłą i nutką tajemnicy. Piękna w swojej krajobrazowej różnorodności: atlantyckie wyspy, jeziora, rzeki, góry. Ponoć za zakrętem kryje się tu jakaś niespodzianka: niesamowity widok, zaskakująca legenda. Zapierającej dech w piersiach przyrodzie towarzyszy niezwykłe dziedzictwo historyczne. W Szkocji historia z teraźniejszością miesza się i potrafi zaskoczyć smakiem jak oryginalne Whiskey Blended. Chociaż perełkami są tu oczywiście Single Malt’s. Na dobry początek Hebrydy i jedna z piękniejszych wysp świata Skye. Tutaj na chwilę się zatrzymam i… ruszę biegiem na jeden z najbardziej krajobrazowych Półmaratonów Świata! Motocyklem na półmaraton! Moje dwie pasje uścisną sobie wreszcie dłoń. Potem wrócę na stały ląd i pojadę na północ w kierunku malowniczych archipelagów Orkad i Szetlandów. Będziemy niemalże na końcu świata! Dalej nie pojedziemy, bo na południu czeka słynna latarnia morska Inchcape Rock. Moja podróż zakończy się w Edynburgu – stolicy pretendującej do miana „Aten Północy”. Co prawda do tego tytułu, w miejscowym „Panteonie” brakuje kilku kolumn, ale taka już szkocka natura. Oby tylko GS nie jechał pod prąd… To znaczy, żebym ja nie pojechała, zapominając o tym, że w kraju whisky ruch jest lewostronny. Nie planuję wchodzić w rolę Sherlocka Holmsa i rozwiązywać tajemnic św. Grala ani tego, co kryje się pod szkockimi kiltami. Zobaczymy, może niektóre zagadki same się rozwiążą…”

Udało się! Pierwsze szkockie mile i swój pierwszy, wspomniany półmaraton Ania Jackowska ma już za sobą! Początek pełen emocji – nowy motocykl, przyspieszony kurs nauki jazdy w ruchu lewostronnym, pierwsze rondo przejechane pod prąd. Po dwóch dniach intensywnej podróży, 13 czerwca, Ania dojechała na Isle of Skye, położoną w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Ponad 700 mil na dwóch kołach motocykla BMW F700GS i 13 mil biegu. Malownicza i górzysta wyspa Skye to raj dla motocyklistów, a dla biegaczy duże wyzwanie. Ania ukończyła bieg ze świetnym czasem 1:49:24. Na swojej stronie pisze:

„Na samym początku porządny podbieg postawił mnie na nogi! I tak było do końca! Raz w gore, raz w dół, ale walczyłam dzielnie i z tego jestem dumna! 712 mil na moto w ciągu dwóch dni i 13 mil na własnych nogach w 1:49h! A wokół piękna Szkocja.. .A jak przekraczałam linię mety, to mieszkańcy malutkiego Portree usłyszeli: „Number 419 – Anna, Warszawa!” I poczułam się tak jakoś wyjątkowo. Jadę dalej i mam pewien plan…”

Szkocja czaruje zmiennymi krajobrazami. Jeziora, góry, kręte drogi przecinające doliny. Po szybkim półmaratonie, Ania nie zwalnia. Motocykl nabiera pędu – z jego perspektywy najlepiej czuć przestrzeń tego wyjątkowego miejsca: Portree, Półwyspy Duirinish, Waternish, Trotterish:

„Magia Skye – formacje skalne Quiraing… ‚Ile czasu zajmuje wspinaczka?’ -pytam z typowym dla siebie czasoodmierzaczem. ‚Take your time…nie spiesz się.’ ‚Ile czasu warto tam spędzić?’ ‚Tyle ile będziesz potrzebowała, żeby poczuć to miejsce.’ Okazuje się, że to typowo szkockie podejście… Zwolniłam. Już się nie spieszę. Niech będzie po szkocku, a nie po mojemu:)”

Tajemnicza wyspa Skye – „Wyspa Mgieł”, druga co do wielkości wyspa Szkocji, zachwyca, choć jej nieobliczalna aura, potrafi dać się we znaki każdemu podróżnikowi. Do tej zmienności Szkockiego oblicza, trzeba się po prostu przyzwyczaić. Za każdym zakrętem, Isle of Sky daje powód aby zsiąść z motocykla i choć przez chwilę pospacerować. Dziewiczy krajobraz zachwyca. Zachęca do odkrywania. Sprawdzenia co kryje się za zakrętem. Stojąc na skraju przylądka Nesti z widokiem na panoramę Hebrydów Zewnętrznych, podróżniczka spojrzała na kolejny cel swojej podróży. 17 czerwca wyrusza w kierunku wyspy Harris.

Sponsorami tegorocznej wyprawy są: BMW Inchcape, BMW Motorrad, Polski Związek Motorowy, Cobi Poland, Metzeler. Wsparcia sprzętowego udzieli: Canon Polska i DriftInnovation, High Level Center. Relacje z podróży znajdą się na stronie www.aniajackowska.pl, funpage Kobieta na motocyklu na Facebook oraz u patronów medialanych: ścigacz.pl, motormania.com.pl, bieganie.pl. Anię, będzie można usłyszeć w audycji „Odjechani” w Antyradio.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły