Najdalej za 3 miesiące będzie kolejny raport Komisji Europejskiej za 2019 rok – w ostatnim wypadliśmy fatalnie.

Raport przeprowadzony przez Komisję Europejską za rok poprzedzający ( 2018) wykazał, że Rumunia ma najbardziej niebezpieczne drogi z 28 krajów członkowskich UE.

Tam liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych była najwyższa na milion osób, a wskaźnik śmiertelności wyniósł 96. Bułgaria i Łotwa były kolejnymi najbardziej ryzykownymi regionami, w których odnotowano odpowiednio 88 i 78 wypadków na milion osób. Chorwacja (77), a zaraz niemalże z taką samą liczbą ofiar Polska -76 osób na milion.  Węgry z  wynikiem 64 osób również  nie mają się czym chwalić.

W Wielkiej Brytanii, którą jeszcze brano pod uwagę jako część EU odnotowano najmniej przypadków śmierci  z liczbą 28. zgonów na milion osób.

Dania i Irlandia były następnymi najbezpieczniejszymi krajami dla kierowców z zaledwie 30. i 31. ofiarami śmiertelnymi na milion osób.

W 2018 roku na drogach w UE odnotowano ponad 25 000 zgonów, co stanowi spadek o jeden procent w porównaniu z rokiem 2017.

W Polsce oddano kilka nowych odcinków dróg,  poprawia się też stan aut którymi jeździmy. Wprowadzamy zmiany w przepisach. W kwietniu dowiemy się czy to coś dało i czy wypadliśmy z niechlubnej „pierwszej piątki”.

KH-COMPOSITE-MAP-MOTOR-DEADILEST-DRIVE