Zmieniono ci prawo jazdy na „terminowe” przy rozszerzeniu kategorii? Bezprawnie!

- MotoRmania

Sytuacja najczęściej dotyczy nowych motocyklistów, którzy rozszerzali uprawnienia dodając kategorię A do istniejącej B.

Temat dotyczy wszystkich osób, które uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami przed 19 stycznia 2013 roku.  Często okazywało się, że mając kategorię B przyznaną bezterminowo, kolejną kategorię ( w tym konkretnym przypadku A) przyznawano terminowo i automatycznie wydawano nowy dokument z „terminowym” statusem również dla kategorii B. Krakowski sąd na wniosek skarżącego w tej sprawie przychylił się do skargi i uznał skrócenie kat. B za bezprawne – co automatycznie pozwala zwrócić się o wymianę prawa jazdy wszystkim osobom, które były przez Urząd Komunikacji potraktowane tak samo.

Kierowca, który zaskarżył do sądu decyzję Starostwa Powiatowego otrzymał 2 maja 2019 r. uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii A1, A2, A. Jednocześnie wydano mu prawo jazdy i zwrócono oryginał poprzedniego prawa jazdy, które zostało unieważnione przez obcięcie jednego z rogów dokumentu.  Co najistotniejsze – na nowym prawo jazdy wskazano datę uzyskania poszczególnych uprawnień tj. 3 stycznia 2013 roku w kategorii AM, 02 maja 2019 roku dla kategorii A1, A2, oraz A oraz 10 grudnia 2007 roku dla kategorii B1 i B. W dokumencie prawa jazdy w polu nr 11 – „ważne do” wpisano dzień 01.02.2034 r. dla wszystkich kategorii uprawnień do kierowania pojazdami”. No i tego wam nie mogą zrobić już nie mogą zrobić 🙂 .

 

 

 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl