Technika jazdy: jak Marquez „to uratował”? Czy „to” można ćwiczyć?
MotoRmania
15 grudnia 2020

Spektakularne „ratowania” uślizgów przedniego koła przez Marca Marqueza stają się legendarne i zadziwiają nawet specjalistów. Jeżeli nie wiesz o czym mówimy to zobacz ten materiał, którym jest jednym z wielu gdzie Marc Marquez pokazuje jakie są możliwości gdy stracisz przyczepność przedniej opony.

Co dokładnie zrobił Marc? Podpowiedź znajdziecie w nagraniu z treningu flat trackowego na jego torze w Rufei. Dokładnie w 1 min 50s nagrania, a potem (super dokładnie) w 2 min 05s, widać jak Ricky Cardus pracuje kątem nachylenia przedniego koła do łapania przyczepności, wyhamowania i jednoczesnego podniesienia motocykla do góry.

Flat track uczy nas, że kiedy Twój motocykl jest położony w uślizgu możesz zmieniać kąt nachylenia przedniego koła w zależności od tego co chcesz uzyskać. Ułożenie koła przedniego do wewnątrz zakrętu będzie nas wyhamowywać i stawiać motocykl do góry. Dokładnie taką technikę stosuje Marquez w trudnych sytuacjach na asfalcie.

Rolę podpierającej nogi na flat tracku, na torze asfaltowym zastępują kolano i łokieć. Następnym ważnym czynnikiem jest nieodpuszczanie gazu, aby motocykl po prostu nie upadł tracąc siły odśrodkowe, które pozwalają mu walczyć. Skierowanie przedniego koła pozwala walczyć o odzyskanie przyczepności i podniesienie motocykla do góry. To dla tego na naszych turnusach w Moto Angeles wymuszamy trening flat trackowy zanim zabieramy uczestników na tor asfaltowy. Flat track pozwala wypracować wiele ważnych i kluczowych zachowań, esencjonalnych jeżeli chcemy dobrze prowadzić motocykl na asfalcie. I to dlatego powinniście ćwiczyć flat track również na bezpłatnych treningach Motormanii dla subskrybentów ( można wypożyczyć pity – nie musicie mieć swoich motocykli). Jeżeli jeszcze nie subskrybujecie Pakietu Premium to zróbcie sobie prezent na święta – czeka na Was 21 filmów szkoleniowych ( i dochodzą następne), bezpłatne szkolenia na torach asfaltowych i flat trackowych, seminaria z ustawień zawieszenia oraz pakiet zniżek „1500 plus” w renomowanych polskich firmach. Tutaj się wszystkiego dowiecie:).

A tymczasem zapraszamy na onboard Pejsera z ostatniego treningu flat trackowego jaki przeprowadziliśmy w Toruniu. Poczuj klimat i zacznij z nami trenować na flat tracku i na asfalcie.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły