Technika jazdy: jak Marquez „to uratował”? Czy „to” można ćwiczyć?

- MotoRmania

Spektakularne „ratowania” uślizgów przedniego koła przez Marca Marqueza stają się legendarne i zadziwiają nawet specjalistów. Jeżeli nie wiesz o czym mówimy to zobacz ten materiał, którym jest jednym z wielu gdzie Marc Marquez pokazuje jakie są możliwości gdy stracisz przyczepność przedniej opony.

Co dokładnie zrobił Marc? Podpowiedź znajdziecie w nagraniu z treningu flat trackowego na jego torze w Rufei. Dokładnie w 1 min 50s nagrania, a potem (super dokładnie) w 2 min 05s, widać jak Ricky Cardus pracuje kątem nachylenia przedniego koła do łapania przyczepności, wyhamowania i jednoczesnego podniesienia motocykla do góry.

Flat track uczy nas, że kiedy Twój motocykl jest położony w uślizgu możesz zmieniać kąt nachylenia przedniego koła w zależności od tego co chcesz uzyskać. Ułożenie koła przedniego do wewnątrz zakrętu będzie nas wyhamowywać i stawiać motocykl do góry. Dokładnie taką technikę stosuje Marquez w trudnych sytuacjach na asfalcie.

Rolę podpierającej nogi na flat tracku, na torze asfaltowym zastępują kolano i łokieć. Następnym ważnym czynnikiem jest nieodpuszczanie gazu, aby motocykl po prostu nie upadł tracąc siły odśrodkowe, które pozwalają mu walczyć. Skierowanie przedniego koła pozwala walczyć o odzyskanie przyczepności i podniesienie motocykla do góry. To dla tego na naszych turnusach w Moto Angeles wymuszamy trening flat trackowy zanim zabieramy uczestników na tor asfaltowy. Flat track pozwala wypracować wiele ważnych i kluczowych zachowań, esencjonalnych jeżeli chcemy dobrze prowadzić motocykl na asfalcie. I to dlatego powinniście ćwiczyć flat track również na bezpłatnych treningach Motormanii dla subskrybentów ( można wypożyczyć pity – nie musicie mieć swoich motocykli). Jeżeli jeszcze nie subskrybujecie Pakietu Premium to zróbcie sobie prezent na święta – czeka na Was 21 filmów szkoleniowych ( i dochodzą następne), bezpłatne szkolenia na torach asfaltowych i flat trackowych, seminaria z ustawień zawieszenia oraz pakiet zniżek „1500 plus” w renomowanych polskich firmach. Tutaj się wszystkiego dowiecie:).

A tymczasem zapraszamy na onboard Pejsera z ostatniego treningu flat trackowego jaki przeprowadziliśmy w Toruniu. Poczuj klimat i zacznij z nami trenować na flat tracku i na asfalcie.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl