Motosapiens po ewolucji – człowiek, który przeżyje wypadek. Tak mielibyśmy wyglądać?

- MotoRmania

Graham to wizja człowieka przystosowanego do zagrożeń motoryzacji – naszym zdaniem nie uwzględniono ważnych elementów.

W 2016 roku australijski zespół pod wodzą chirurga urazowego, Patricii Piccinini stworzył Grahama – czyli człowieka, który ewoluował tak, aby przeżyć większość wypadków motoryzacyjnych.  Z naszego „wypadkowego” doświadczenia ( które jest gigantyczne) stwierdzamy, że nie uwzględniono ważnych wzmocnień nadgarstków, oraz połączeń kości w okolicy łokcia – to samo dotyczy kostki. Poza tym, Graham, pomijając względy estetyczne, wydaje się być „motocyklistą doskonałym” – ta zabawa nie jest pozbawiona sensu. Podkreśla, które partie naszego ciała musimy ochronić i nie należy tego bagatelizować.

graham-02-2fa6c44562239ddcdc25b8

 

Graham ma czaszkę jak kask. Grube struktury kości są znacznie bardziej odporna na pęknięcie,co zapewni znacznie większe bezpieczeństwo podczas wypadku – pytanie jak tutaj założyć kask… Coś by się wymyśliło.

graham-11-c9719c4365c1e27f347c7eTwarz Grahama ma więcej tłuszczu niż nasze – w ten sposób ma zapewniać jeszcze lepszą ochronę – dodatkowy tłuszcz znajduje się również na klatce piersiowej. Pełni funkcję amortyzacyjną.

graham-04-7877862c07102c4d3e8b0b

 

Przerośnięte kręgi szyjne zabezpieczą nas przed częstymi złamaniami na tym odcinku – to najczęstszy powód wypadków śmiertelnych na motocyklach.

graham-05-6ce4dfd3e433595e075c13Mózg Grahama ma dodatkową strukturę zapewniającą amortyzację podczas uderzenia – mocna czaszka do nie wszystko. Mózg uderzający o jej wewnętrzną część może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom – dodatkowa przestrzeń go uratuje.

graham-07-f246e4de0657adf4d19fffŻebra Grahama mają dodatkową tkankę wzmacniającą – są znacznie bardziej odporne na złamania.

graham-03-a6ecb9cb2aace4654d4dfdKolano ma nie tylko bardziej masywne kości ale możliwość ruchu w każdym kierunku- w praktyce jest niezniszczalne.

graham-10-824c97b73a4c5b207e8fd4

Australijczycy postanowili dać Grahamowi wzmocnioną skórę, ale nie pomyśleli o częstych urazach motocyklowych wynikających z uszkodzeń nadgarstków i łokci. Należałoby znacznie wzmocnić kości nadgarstka, palce, a łokieć tak jak w przypadku kolana powinien się wyginać w każdą stronę.

 

No coż.. Na szczęście nigdy nie będziemy tak wyglądać, ale warto sobie uświadomić jak bardzo narażamy pewne części ciała. Jeżeli trenujecie, jeździcie na torach to warto pomyśleć o zabezpieczeniach odcinka szyjnego- są drogie, ale mogą nam uratować życie. Ortezy do off-roadu – znowu bardzo drogie – czasem nawet 2000zł za sztukę. Jednak jeżeli policzymy koszt potencjalnej operacji ten wydatek może się okazać mega „promocją”. No i kaski… Kupujmy te, które naprawdę zapewnią odpowiednią ochronę.  Znowu: będą sporo kosztować. Ale niestety – za wartościowe produkty trzeba więcej zapłacić.

 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl