Co zrobić gdy zatrzyma cię policja? Prawa zatrzymanego.

- MotoRmania

Zatrzymanym możesz zostać w różnych okolicznościach. Nie tylko podczas awantury czy demonstracji. Jeżeli dojdzie do wydarzenia na drodze i ktoś uzna, że byłeś sprawcą katastrofy drogowej, to wtedy też opuścisz miejsce zdarzenia w kajdankach (chociaż możesz być zupełnie niewinny). Inicjatywa Wolne Sądy opublikowała spot w którym zwraca uwagę na trzy prawa. Po pierwsze, zatrzymanego należy natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach. Po drugie, istnieje prawo do poinformowania o zatrzymaniu najbliższych lub innej wskazanej osoby. – Może to być mama, może to być narzeczona, może to być kolega. Ważne, aby to zatrzymywany dokonał takiego wyboru – zaznaczył Wawrykiewicz.

https://www.facebook.com/watch/?v=1037354846702444&extid=MUpfaFzQVUVPtOha

Zatrzymany ma także prawo do skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego. – Zatrzymywany nie musi mieć swojego adwokata. Nie musi znać numeru telefonu. Ważne, żeby państwo polskie i to na państwie polskim, w tym wypadku na policji ciąży ten obowiązek, aby ten kontakt z adwokatem przed pierwszym przesłuchaniem zapewnić – wyjaśnił Wawrykiewicz.

UWAGA Reklama ? Odbierz PAKIET „1500zł Plus” dla motocyklistów na Dainese, treningi, zakupy motocyklowe rejestrując dostęp do naszych materiałów Premium z zakresu szkoleń, testów i porad. Tutaj dowiesz się wszystkiego.

– Takich właśnie praw mamy się domagać. Nie za godzinę, nie za dwie, nie za czternaście, po nocy na komisariacie, tylko właśnie natychmiast, bo ten obrońca, który jest obecny w tych pierwszych minutach przesłuchania, może naprawdę uratować życie takiego młodego człowieka – podkreśliła mecenas Gregorczyk-Abram.

Mamy nadzieję, że jest to dla Was wiedza czysto teoretyczna i nigdy nie dojedzie do sytuacji na drodze, kiedy zostaniecie zatrzymani. Ale czasem dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń, a winnym z „automatu” najczęściej jest motocyklista. Pamiętajcie o swoich prawach.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl