Marceli Bezulski na testach Red Bull Rookies Cup

- Mick

Marceli Bezulski jest kolejnym Polakiem, który weźmie udział w naborze do prestiżowego pucharu motocyklowego Red Bull Rookies Cup. Trzydniowe jazdy rozpoczynają się dzisiaj na hiszpańskim torze Guadix. Czy w przedsionku MotoGP wreszcie będziemy mieli swojego reprezentanta?

14-letni Bezulski, który w tym sezonie startował w organizowanej przez holenderską firmę Ten Kate serii Moriwaki Junior Cup, jest jednym ze 109 zawodników z trzydziestu różnych państw i jedynym Polakiem zaproszonym na tegoroczne testy, które wyłonią przyszłoroczny skład pucharu Red Bull Rookies Cup.

Red Bull Rookies Cup –  autostrada do MotoGP

RBRC to juniorska seria towarzysząca MotoGP podczas wybranych rund w Europie, w których nastolatkowie ścigają się na identycznych motocyklach KTM, niemal takich samych jak te z MŚ Moto3. Pełna opieka, pokrycie wszelkich kosztów poza przelotami i hotelami oraz wsparcie wysokiej klasy trenerów i byłych zawodników sprawiają, że starty w RBRC są marzeniem wielu młodych adeptów wyścigów motocyklowych.

Czytaj także: Tak było rok temu; Stefanowski i Tobolewski zaproszeni na testy RBRC

Są także przedsionkiem mistrzostw świata. Podczas ostatniej rundy tegorocznego cyklu, w Aragonii, triumf w serii zapewnił sobie szesnastoletni Hiszpan Jorge Martin, który kilka dni później podpisał kontrakt ze słynną ekipą Aspara i w przyszłym roku wystartuje w jej barwach w mistrzostwach świata Moto3. Rok temu zmagania wygrał Czech Karel Hanika, w nagrodę trafiając do fabrycznej ekipy KTM u boku Jacka Millera.

_GH26368

Tegoroczny wyścig RBRC w Brnie

Wcześniej zawody te wygrywali tacy zawodnicy jak doskonale znani kibicom MŚ Francuz Johann Zarco czy Czech Jakub Kornfeil. W czołówce finiszowali też m.in. Brytyjczyk Danny Kent, Hiszpan Luis Salom i imponujący w tym sezonie w MŚ Moto3 Włoch Enea Bastianini, z którym wywiad znajdziecie w aktualnym numerze MotoRmanii.

Już samo zaproszenie na testy do Guadix dla młodych zawodników jest niczym wygrana na wyścigowej loterii, ale to dopiero początek długiej drogi. W jazdach weźmie bowiem udział aż 109 nastolatków z całego świata, ale do przyszłorocznej stawki trafi z nich zaledwie dwunastu. Drugie tyle uczestników przejdzie z tegorocznej edycji.

Marceli Bezulski nie jest pierwszym Polakiem, którego zaproszono na testy do RBRC. Rok temu brali w nich udział Dominik Stefanowski i mieszkający w USA Casey Tobolewski, a jeszcze wcześniej Artur Wielebski. Żadnemu z nich nie udało się jednak pomyślnie przejść selekcji.

Czy uda się to Marceliemu Bezulskiemu? Przekonamy się już wkrótce. Testy w Guadix potrwają trzy dni. Zawodnicy najpierw podzieleni zostaną na dwie grupy. Pierwsza połowa swoje jazdy zaliczy dziś, we wtorek. Druga jutro, w środę. Ci, którzy zaimponują sędziom najbardziej, zaproszeni zostaną do trzeciego dnia selekcji, którą pomyślnie przejdzie tylko kilkunastu. Marceli na tor wyjedzie jutro i już po kilku godzinach wiedział będzie, czy trafi do finałowej grupy. Trzymamy kciuki!

Kim jest Marceli Bezulski?

Marceli Bezulski Blog Photo

Marceli Bezulski – zdjęcia RBRC

Marceli ma 14 lat i pochodzi z Gomunic, w połowie drogi pomiędzy Częstochową i Piotrkowem Trybunalskim. Pasją do motocykli zaraził go jego ojciec, Andrzej, który sam bierze udział w wyścigach, rywalizując m.in. w organizowanym przez MotoRmanię pucharze Aprilii. Na swojego pierwszego quada Marceli wsiadł w wieku sześciu lat, na crossówkę w wieku dziesięciu, a rok temu debiutował na torze wyścigowym, startując w Poznaniu w Pucharze Polski kategorii 125ccm. W tym sezonie Bezulski rywalizował w międzynarodowej serii Moriwaki Junior Cup, ale z powodu otwartego złamania palca, jakiego nabawił się podczas treningów w Poznaniu, opuścił część rund.

Ostatecznie wystartował w sześciu z czternastu wyścigów, na czterech torach; hiszpańskim Navara, niemieckim Hockenheim, holenderskim Assen i w czeskim Brnie. Cztery z sześciu starów Bezulski kończył w punktowanej piętnastce, swój najlepszy rezultat, dwunaste miejsce, notując w ostatnich zmaganiach w Brnie. Polak jest jednym z dwunastu zawodników pucharu Moriwaki, którzy zostali zaproszeni do Guadix.

„Kilka razy zdobyłem w tym roku punkty, ale jestem trochę rozczarowany tegorocznymi wynikami – Bezulski powiedział MotoRmanii wczoraj, tuż przed wylotem do Hiszpanii. – To jednak efekt kontuzji; otwartego złamania palca, jakiego nabawiłem się podczas treningów w Poznaniu i z powodu którego opuściłem kilka rund. Startując niedawno w Brnie w ostatniej rundzie starałem się uważać, aby nie nabawić się kontuzji tuż przed testami w Hiszpanii, ale i tak był to mój najlepszy weekend w tym sezonie.”

„Guadix to dla mnie nowy tor, ale spędziłem sporo czasu oglądając nagrania w internecie – dodaje Marceli, który poza wyścigami lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze. – Co prawda podczas testów będziemy jeździli motocyklami dwusuwowymi, co będzie dla mnie nowością, ale bardzo chciałbym dostać się do przyszłorocznej edycji Red Bull Rookies Cup i w Hiszpanii dam z siebie wszystko.”

Więcej o Red Bull Rookies Cup na oficjalnej stronie serii: www.redbullrookiescup.com .

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl