Rusza nowy sezon FIM EWC – jutro Bol d’Or

- Mick

W sobotę, punktualnie o 15:00, razem ze startem 24-godzinnego wyścigu Bol d’Or rozpocznie się kolejny sezon motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC. W długodystansowych zmaganiach ponownie nie zabraknie Polaków.

Swój czwarty sezon w FIM EWC rozpoczyna ekipa Bartłomieja Lewandowskiego, LRP Poland, z kolei swój trzeci zaczyna zespół Grzegorza Wójcika, który ponownie wystawi aż dwa motocykle. Obie ekipy postanowiły na międzynarodowe składy.

Na BMW z numerem 90 obok Lewandowskiego zobaczymy znanych z serii IDM Superbike Niemców; Dominika Vincona i Marca Neumanna. Z kolei na Yamasze 77 Brytyjczyka o włoskich korzeniach, Gino Rea, Szweda Chrisa Bergmanna i świeżo upieczonego wicemistrza francuskich Superbike’ów, Axela Maurina. W drugiej, stockowej ekipie Wójcika zmieniać się będą Marek Szkopek, wracający po kontuzji kolana Kamil Krzemień, nadal jeden z najmłodszych zawodników w stawce oraz Austriak Philipp Steinmayr.

Na tym jednak nie kończą się polskie akcenty. W słowackiej ekipie Omega Maco Racing, startującej z numerem 14, zobaczymy Pawła Szkopka, dla którego będzie to dziewiąty start w Bol d’Or oraz Bjorna Estmenta z RPA i Francuza Jimmy’ego Maccio. Wszystkie wspomniane ekipy zobaczymy w pełnym cyklu FIM EWC.

Po kwalifikacjach sytuacja na polskim froncie wygląda następująco. Ekipa 77 rusza z dziesiątego, 14 z dwudziestego trzeciego, 77 z dwudziestego siódmego, a 90 z trzydziestego czwartego pola. Jak to w wyścigach długodystansowych, szczególnie tych 24-godzinnych, pozycje na starcie nie mają jednak żadnego znaczenia. Trzymamy kciuki za naszych i liczymy na punkty! Warto pamiętać, że 777 walczy w klasie Superstock, a 77 i 777 także w Trofeum Dunlopa.

Faworyci?

Tymczasem na czele stawki FIM EWC trochę zmian. We Francji do austriackiej ekipy YART dołączył znany z WorldSBK Francuz Loris Baz, który razem z Marvinem Fritzem i Niccolo Canepą zapewnił zespołowi Mandy’ego Kainza pole position. Co ciekawe, po zniknięciu ze stawki czeskiego zespołu Mercury BMW jako rezerwowy do YART dołączyli lider Alpe Adria SBK, Czech Karel Hanika.

Z drugiego pola ruszą obrońcy tytułu SRC Kawasaki, w składzie Guarnoni, Nigon i Checa. Za nimi mistrzowie sprzed roku FCC TSR Honda, czyli Hook, Freddy Foray i Di Meglio. Pierwszą czwórkę zamyka nowy, oficjalny zespół BMW, w jego składzie Mykalchyk, Kenny Foray i Puffe. Apetyt na zwycięstwo ma jeszcze kilka innych składów, ale jak wiadomo, wyścigi 24-godzinne rządzą się swoimi prawami i tempo na jednym okrążeniu często nie ma większego znaczenia. Poczekajmy więc do niedzieli.

Foto: Mateusz Jagielski

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl