Twardość przednich sprężyn, a prowadzenie się motocykla

- Piotr Jędrzejak

Organizator MotoGP przygotował kolejną ciekawą animację przybliżającą kwestie techniczne. Tym razem poruszony został temat twardości sprężyn w przednim widelcu.

Można jeszcze spotkać się ze stwierdzeniami, że w celu poprawienia prowadzenia się motocykla w zakrętach, należy utwardzić mu zawieszenie. Ta teoria ma jako-takie zastosowanie w przypadku turystyków o tapczanowym zawieszeniu, jednak utwardzanie zawieszenia do oporu to zdecydowanie zła droga.

Na przykładzie MotoGP wytłumaczona została ogólna charakterystyka przy hamowaniu.
Sprężyna twarda:
– lepsze wsparcie przy hamowaniu,
– wolniejsze nurkowanie przodu,
– ryzyko przeładowania przedniej opony i utraty przyczepności.
Sprężyna miękka:
– słabe wsparcie przy hamowaniu,
– ryzyko dobicia widelca,
– łatwiej osiągnąć geometrię do skręcania (po skompresowaniu zawieszenia, geometria wyostrza się).

A jednak osiągnięcie odpowiedniego ustawienia zawieszenia nie jest takie łatwe, ponieważ oba powyższe rozwiązania mają swoje oddzielne wady i zalety w zakrętach:
Sprężyna twarda:
– ryzyko utraty przyczepności i geometrii do skręcania,
– wyższe zużycie opony.
Sprężyna miękka:
– dobra geometria do skręcania,
– ryzyko lowside’a gdy widelec dobije.

Oczywiście ustawianie zawieszenia na drogę, a do MotoGP, to dwie różne sprawy. Ale maksymalne utwardzenie nigdy nie jest najlepsze. Zobaczcie to na animacji.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl