Zmarł Massimo Tamburini – twórca Ducati 916
Mick
7 kwietnia 2014

Słynny włoski projektant, Massimo Tamburini, legenda takich motocyklowych marek jak Bimota i Caviga oraz twórca kultowych modeli Ducati 916 i MV Agusta F4, zmarł w niedzielę. 70-letni projektant przez ostatnie pół roku walczył w rakiem płuc.

Tamburini zakochał się w motocyklach MV Agusta już jako nastolatek, a pierwszą maszynę zaprojektował kilka lat później, następnie pracując jako projektant przemysłowych układów klimatyzacji. W wieku trzydziestu lat wrócił jednak do motocykli i został jednym z założycieli innej słynnej motocyklowej marki, Bimota, w której następnie pracował przez jedenaście lat.

Kultowe Ducati 916

W połowie lat 80-tych Włoch pracował przy wyścigach klasy 500ccm, a następnie trafił do Cagivy, która w tym czasie przejechał Ducati. W kolejnych latach Tamburini zasłynął przede wszystkim dwoma projektami, kultowym Ducati 916 (i jego następcami: 748, 996 i 998) oraz równie piękną MV Agustą F4 (a także model Brutale). To spod jego rąk wyszła również szalenie popularna wśród młodszych kierowców Caviga Mito. Jego ostatnim dziełem jest nowoczesna MV Agusta F3 675.

Tamburini zmarł w niedzielę w wieku 70 lat w San Marino, gdzie od pół roku walczył z rakiem płuc.

Mick
Redaktor naczelny

Redaktor działu sportowego. Kompendium wiedzy o wyścigach motocyklowych. Nie ma sezonu, nie ma klasy i nie ma zawodników, o których Mick chociażby nie słyszał. Odkryje kulisy zarówno WMMP, jak i zakamarki klasy MotoGP. Masz sprawę ? Skontaktuj się. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły