Wynik badań: Motocykliści spokojniejsi od kierowców samochodów!

- MotoRmania

Badanie przeprowadzone przez Institute of Neuroscience and Human Behaviour (INHB) wykazało, że motocykliści są mniej zestresowani i bardziej zadowoleni niż ich czterokołowi odpowiednicy.

Badanie początkowo miało na celu sprawdzenie, czy motocykliści jeżdżą w permanentnej obawie przed udziałem w wypadku. Przypadkowo udowodniono coś przeciwnego! Wnioski uzyskiwano na podstawie kontroli hormonu zwanego kortyzolem, który jest uwalniany w mózgu, gdy stajemy się niespokojni. Naukowcy odkryli, że motocykliści wytwarzają o 28% mniej kortyzolu podczas testów niż kierowcy samochodów na tym samym odcinku.
Badanie zostało przeprowadzone przez INHB w kontrolowany sposób, z udziałem 50 motocyklistów i 50 kierowców samochodów, którzy pokonywali trasę zamkniętą w czasie 20 minut. Mierzono tętno, kortyzol i poziom adrenaliny użytkownika.  Dodatkowy pomiar aktywność mózgu użytkownika przyniósł najciekawsze wnioski: wyniki wykazały, że podczas jazdy motocykliści prezentowali zwiększoną koncentrację sensoryczną i odporność na rozproszenie. Jazda motocyklem spowodowała również wzrost poziomu adrenaliny i częstości akcji serca, a także obniżenie poziomu kortyzolu – tego rodzaju wyniki często uzyskuje się po lekkiej sesji ćwiczeń, która jest również środkiem zmniejszającym stres. Wiadomość o dobrym samopoczuciu motocyklistów idzie w parze z badaniem, które wykazało, że jazda na motocyklu może spalić od 170 do 600 kalorii na godzinę. Mniej więcej tyle ile uzyskasz idąc przez godzinę.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl