Tylny hamulec: czy, i jak używać na torze?

- MotoRmania

Kolejny fenomenalny materiał od Mistrza Świata WSBK, zawodnika MotoGP i kierowcy testowego Suzuki – Sylvain Guintoli tłumaczy wszystko co powinniście wiedzieć o użyciu tylnego hamulca.

Dowiecie się tutaj przynajmniej jednej szokującej rzeczy – Sylvain w 2014 roku wygrał Mistrzostwa Świata WSBK na Aprili RSV4 bez dotknięcia tylnego hamulca nawet raz! Oznacza to, że przy odpowiednim hamowaniu silnikiem możecie się bez tego obejść i być naprawdę szybcy. W dużej mierze wykorzystanie tylnego hamulca na motocyklach dostępnych dla „Kowalskiego” zależy od stylu jazdy i tego z czym się czujemy komfortowo. Jako uzupełnienie tego co mówi Sylvain pozwolimy sobie dodać, że nowoczesna jazda np. na motocyklach Moto2 od 90% zawodników wymaga strategicznego zaangażowania tylnego hamulca w fazie dojścia do zakrętu. Tam moce maszyn nie są tak duże, i hamowanie silnikiem, bez zaawansowanej elektroniki jaka jest w MotoGP i WSBK również ma mniejsze możliwości. Wysoka przyczepność opon nie zawsze pozwoli na slajd zacieśniający zakręt na późnym hamowaniu ( szczególnie w zakrętach gdzie redukujemy tylko jeden lub dwa biegi) i wtedy musimy do hamowania silnikiem dodać delikatną pomoc tylnego hamulca, aby sterować uślizgiem i ustawiać maszynę w optymalnym kierunku. To element, który ćwiczymy i wami ntensywnie na treningach Motormanii w Moto Angeles.

Pamiętajcie jednak żeby zawsze weryfikować wszelkie techniki, których się uczycie z tym co mówią i robią najlepsi – czyli zawodnicy MotoGP, Moto2 i WSBK. W tym przypadku bezcenną wiedzę przekazuje Sylvain.. Wysłuchajcie i zapamiętajcie :). Naprawdę warto.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl