Zbuduj sobie Yamahę – motocykl z kartonu
Piotr Jędrzejak
15 maja 2012

Japończycy są narodem specyficznym. Można to stwierdzić przede wszystkim po tym, jakie mają pomysły. Pewnie natknęliście się kiedyś w internecie na dziwne (w europejskim mniemaniu) programy rozrywkowe i turnieje? Jeżeli nie, to polecam. Odrobina szaleństwa dotknęła również japońską centralę Yamahy. Na ich stronie znaleźć można dział „Fun from Yamaha” – na pewno będą tam tapety, wygaszacze ekranu i ewentualnie sklepik z breloczkami i czapkami.

Błąd. Okazuje się, że można stamtąd pobrać oczywiście tapety, a do tego udawaną manetkę gazu na iPhone, no i gwóźdź programu, czyli Paper Crafts. Przetłumaczyć to można jako ‚papierowe rękodzieła’, nawiązuje do origami, a dokładniej chodzi o to, że Yamaha daje nam szablony do zbudowania swoich własnych dwunastu motocykli! Ściągasz  je w formacie PDF, drukujesz, wycinasz, sklejasz, malujesz (lub ściągasz od razu w domyślnych malowaniach) i masz Yamahę R1 na podnośniku motocyklowym w boksach z dodatkowym kompletem opon. Japończycy udostępnili dwa szablony „ultra-realistyczne” z nowym VMaxem oraz MT-01. Poza tym w dziale „realistyczne” są dwie R1, dwie M1, YZ450FM, TMax, SR400, Dragstar Classic 11, XJR1300 i stary VMax. Do wyboru, do koloru. Instrukcje też są, więc wystarczy trochę zdolności manualnych i macie swój własny garaż marzeń na parapecie.

Yamaha sugeruje drukować szablony na grubych kartkach A4, ale designer Jack Chen poszedł o krok dalej. Oficjalne projekty Yamahy były dla niego wzorem do stworzenia własnego dzieła. Poświęcił ogromną uwagę szczegółom i zbudował Yamahę R1 z 2007 roku. Wprawdzie nie jest w skali 1:1 z oryginałem, ale jest znacznie większa, niż origami ze strony Yamahy. Rozmiar modelu to około 60% prawdziwego eRłana, ale gdyby rozmiary tektur go nie ograniczały, stworzyłby 100-procentowy model. O ile osobiście nie jestem fanem eksponatów, to z chęcią postawie takie dzieło u siebie w domu.

Aha, jeżeli nie przepadacie za motocyklami, a jakimś dziwnym trafem to czytacie, to na stronie Yamahy jest też wiele innych „Paper Crafts”. Rzadkie zwierzęta świata oraz Japonii, scenki z życia, różnego typu okazyjne figurki czy rozkładane kartki pocztowe 3D. Wszystko można zrobić własnoręcznie. Miłej zabawy!

Zapraszam na stronę Yamaha „Paper Crafts”, gdzie znajdziecie wszystkie możliwe szablony. Jeżeli sami coś zbudujecie, koniecznie się pochwalcie!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły