Travis Pastrana powtórzy trzy skoki Evela Knievela – live w niedzielę
Piotr Jędrzejak
5 lipca 2018

Pastrana chce przelecieć nad fontanną Caesars Palace, nad 52 zgniecionymi samochodami oraz nad 16 autokarami. Wszystko na Indianie Scout FTR750.

Mimo, że Travis Pastrana wspominał o emeryturze, póki co nie ma zamiaru zwalniać tempa. Już w najbliższą niedzielę Travis weźmie udział w wydarzeniu Evel Live. Ten 3-godzinny program będzie transmitowany na żywo na amerykańskim kanale History Channel. Program będzie hołdem dla Evela Knievela, najbardziej znanego kaskadera na świecie. W ramach „Evel Live” Travis Pastrana odtworzy trzy najbardziej znane skoki legendy, oczywiście na żywo!

Travis ma przelecieć nad 52+ zgniecionymi samochodami, nad 16 autokarami Greyhound oraz nad fontanną przy Caesars Palace w Las Vegas. Wszystkie skoki wykona na Indianie Scout FTR750. Evel Knievel używał wprawdzie Harley-Davidsona XR750, ale Indian FTR750 jest tak samo zbudowany nie-do-latania, jak i Harley.

Skok nad fontanną Caesars Palace był jednym z pierwszych skoków Evela Knievela. Odbył się w 1967 roku i był jednocześnie najdłuższą próbą Evela – miał przelecieć 43 metry. „Miał”, ponieważ skok się nie udał. Kaskader przeżył, ale złamał wiele kości i spędził długi czas w szpitalu. Mówi się, że gdyby Knievel wylądował bezbłędnie, nie zyskałby swojej sławy.

Skok nad samochodami odbył się w 1973 roku, gdy Evel miał już na swoim koncie kilka sukcesów i porażek, a jego legenda budowała się stabilnie. Knievel przeleciał wtedy nad 50 zgniecionymi i ułożonymi na sobie samochodami. Ten skok zapamiętano jako jeden z najbardziej legendarnych triumfów.

Pierwsza próba skoku nad 13 autokarami odbyła się w maju 1975 roku. Evel przeleciał przeszkodę, ale odbił się na lądowaniu. Przygniótł go własny motocykl, miał złamaną miednicę i kręgosłup. Ale zanim wszedł do ambulansu, osobiście ogłosił, że jednocześnie przechodzi na emeryturę. Nie wytrzymał długo, bo 5 miesięcy później powtórzył ten sam wyczyn, ale nad 14 autokarami Greyhound. Było blisko do wypadku, ale tym razem się udało. Skok pobił telewizyjne rekordy oglądalności.

Travis Pastrana ma zamiar poprawić wszystkie te rekordy. Czy się uda? Przekonamy się w niedzielę. Program Evel Live startuje na amerykańskim kanale History Channel o 20:00 czasu wschodniego (o 2:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu europejskiego).

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły