Time-lapse z akcji serwisowej Yamahy R1: skrzynia biegów
Piotr Jędrzejak
23 czerwca 2016

16 roboczogodzin w zaledwie 3-minutowym filmie poklatkowym.

Pod koniec 2015 roku poinformowaliśmy Was o akcji serwisowej dotyczącej Yamahy R1 oraz R1M z pierwszego roku produkcji. Problem dotyczył głównie drugiego przełożenia – koło zębate oraz przekładnie zębate, w warunkach bardzo silnego naprężenia mogą się odkształcić. Yamaha postanowiła wezwać do serwisu wszystkie motocykle z 2015 roku i we wszystkich wymienić całe skrzynie biegów.

Przedsięwzięcie jest naprawdę duże, gdyż wymiana skrzyni w pojedynczym egzemplarzu zajmuje aż 16 roboczogodzin. To sporo czasu, jak na motocykl w warsztacie, a na całym świecie miało ich być 2921 sztuk. To oznacza, że serwisy ASO Yamahy poświęcą bardzo dużo czasu, za który nikt nie zapłaci, a do tego trzeba dodać jeszcze koszt nowych części. W efekcie cała akcja serwisowa może kosztować Yamahę równowartość około 40 milionów złotych… To sporo, no ale o swoich klientów trzeba dbać!

Jeden z mechaników Yamahy ustawił w serwisie kamerę, tworząc film poklatkowy z całego procesu wymiany skrzyni. Sporo roboty.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły