Rząd Finlandii: jeździjcie motocyklami!

- Piotr Jędrzejak

Takich rzeczy nie słyszy się często. Rząd zachęca mieszkańców swojego kraju do jazdy motocyklami. 

Rząd Finlandii uważa, że jazda motocyklem ma wiele zalet, a do tego rozpoczyna działania, które mają poprawić wszystko, co związane z zakupem, jazdą i posiadaniem jednośladów. Większa liczba motorowerów i motocykli jest świetnym rozwiązaniem, aby Finlandia spełniła cele klimatyczne i emisyjne na 2030 rok.

„Motorower czy motocykl, jako część łańcucha transportowego, może oferować bardziej przyjazną środowisku alternatywę” – mówi Fińskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji. Aktualnie ministerstwo współpracuje z lokalnymi zrzeszeniami motocyklowymi, aby poznać potrzeby motocyklistów. Wszystko jest częścią strategii, według której motocykle i motorowery mają nie być dyskryminowane w porównaniu z innymi środkami transportu. Rząd pochyli się także nad pozostałymi aspektami związanymi z motocyklami, takimi jak warunki ubezpieczania, opodatkowania, czy rejestracji. Poprawi także infrastrukturę drogową, aby jednoślady mogły być stałą częścią systemu transportowego.

Ministerstwo zdaje sobie sprawę, że gdy społeczeństwo przesiada się z samochodów na jednoślady, spada zagęszczenie ruchu i korków oraz obniża się poziom emisji spalin. Jednoślady wymagają mniej przestrzeni zarówno na drodze, jak i na parkingach, co czyni je świetnym narzędziem do codziennego poruszania się w celach służbowych oraz prywatnych.

Ministerstwo wraz ze związkami motocyklowymi zastanowi się, w jaki jeszcze sposób zachęcić kierowców do przesiadki na motocykle. Wśród pomysłów jest darmowe parkowanie w centrach miast, wpuszczenie jednośladów na buspasy lub pasy specjalne, czy też korzystne warunki opodatkowania przy zakupie jednośladów.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl