Takich rzeczy nie słyszy się często. Rząd zachęca mieszkańców swojego kraju do jazdy motocyklami. 

Rząd Finlandii uważa, że jazda motocyklem ma wiele zalet, a do tego rozpoczyna działania, które mają poprawić wszystko, co związane z zakupem, jazdą i posiadaniem jednośladów. Większa liczba motorowerów i motocykli jest świetnym rozwiązaniem, aby Finlandia spełniła cele klimatyczne i emisyjne na 2030 rok.

„Motorower czy motocykl, jako część łańcucha transportowego, może oferować bardziej przyjazną środowisku alternatywę” – mówi Fińskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji. Aktualnie ministerstwo współpracuje z lokalnymi zrzeszeniami motocyklowymi, aby poznać potrzeby motocyklistów. Wszystko jest częścią strategii, według której motocykle i motorowery mają nie być dyskryminowane w porównaniu z innymi środkami transportu. Rząd pochyli się także nad pozostałymi aspektami związanymi z motocyklami, takimi jak warunki ubezpieczania, opodatkowania, czy rejestracji. Poprawi także infrastrukturę drogową, aby jednoślady mogły być stałą częścią systemu transportowego.

Ministerstwo zdaje sobie sprawę, że gdy społeczeństwo przesiada się z samochodów na jednoślady, spada zagęszczenie ruchu i korków oraz obniża się poziom emisji spalin. Jednoślady wymagają mniej przestrzeni zarówno na drodze, jak i na parkingach, co czyni je świetnym narzędziem do codziennego poruszania się w celach służbowych oraz prywatnych.

Ministerstwo wraz ze związkami motocyklowymi zastanowi się, w jaki jeszcze sposób zachęcić kierowców do przesiadki na motocykle. Wśród pomysłów jest darmowe parkowanie w centrach miast, wpuszczenie jednośladów na buspasy lub pasy specjalne, czy też korzystne warunki opodatkowania przy zakupie jednośladów.