Perfekcyjna przejażdżka: kampania bezpieczeństwa i portal szkoleniowy z Australii

- Piotr Jędrzejak

Australia jest fajna z wielu powodów (no może poza faktem, że wszystko co się rusza, chce Cię tam zabić). Jednym z tych powodów jest podejście do motocyklistów.

Tamtejsze władze nastawione są do motocyklistów przyjaźnie, szczególnie w najbardziej zaludnionym stanie Victoria, gdzie znajduje się też drugie co do wielkości miasto Australii, Melbourne. W Victorii działa coś takiego, jak TAC, czyli Komisja d.s. Wypadków Komunikacyjnych (z ramienia rządu oczywiście). To właśnie oni odpowiedzialni są za masę pozytywnych kampanii bezpieczeństwa, które trafiły do nas z Australii.

Najnowszą inicjatywą jest Spokes, pomysł, który ma pomóc w redukcji liczby poważnych oraz śmiertelnych wypadków motocyklowych na tamtejszych drogach. Spokes jest portalem dla motocyklistów, gdzie każdy ma dostęp (oraz może się dzielić) do informacji oraz zasobów dotyczących bezpieczeństwa, wydarzeń, najnowszych wieści oraz najlepszych dróg motocyklowych w Victorii. Słabo? Zobaczcie spot, który trafił do telewizji (ale to i tak nie wszystko)!

W spocie chodzi o to, żeby przejażdżka zawsze była perfekcyjna. Ale nie jest. Co więc można zrobić? Przede wszystkim, podnieść swoje własne umiejętności i świadomość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Przejdźmy do konkretów. Jak czytamy w opisie spotu, najczęstszą formą motocyklizmu w Victorii, jest jazda drogowa. Ponad 80% motocyklistów twierdzi, że jeździ dla rekreacji, wyłącznie w soboty i niedziele. Na to nakładają się niestety kolejne statystyki: najwięcej wypadków motocyklowych wymagających hospitalizacji zdarza się właśnie w weekendy pomiędzy 12:00, a 16:00…

Z tego powodu TAC postanowiła na edukację rekreacyjnych motocyklistów. Ma zamiar zachęcić ich do poprawienia własnego bezpieczeństwa i zaprezentować im odpowiednie strategie zachowań właśnie po, aby zmniejszać ryzyko, a co za tym idzie, własną szkodę.

W całościowej kampanii nacisk postawiony jest na 5 głównych czynników, które u rekreacyjnych motocyklistów przyczyniają się do wypadków:
1. Prędkość
2. Jazda w zakręcie
3. Pozycja na jezdni
4. Nawierzchnia i przedmioty obce
5. Inni użytkownicy ruchu

Główny przekaz kampanii, czyli „Przewodniki Perfekcyjnej Przejażdżki” zostały zostały rozwinięte właśnie w oparciu o te podpunkty, a znajdują się one właśnie na portalu Spokes. Są to cztery niezbyt długie klipy szkoleniowe, a prowadzi je Rick Williams – instruktor jazdy z siedmioletnim doświadczeniem.

Same klipy są naprawdę warte uwagi, obejrzyjcie je i przeczytajcie opisy znajdujące się pod nimi. W ogóle szczerze polecamy Wam posurfować na portalu Spokes. Znajdziecie tam też wiele innych porad, chociażby dotyczących ciuchów, przeglądu motocykla przed jazdą, czy podstaw techniki jazdy po asfalcie i w offroadzie. Podzielcie się też tą informacją z każdym znajomym, któremu może się to przydać!

A wiecie co jest najlepsze? Że za pomysł i realizacje odpowiada nikt inny, tylko władza stanu Vicoria. Tak, takiego podejścia do motocyklistów zazdrościmy Australii cholernie mocno…

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl