Niemcy: jest gorąco, autostrady mogą „wybuchać”, więc pojawiają się ograniczenia prędkości

- Piotr Jędrzejak

Z powodu wysokich temperatur, na betonowych autostradach mogą pojawiać się wybrzuszenia.

Jest okropnie gorąco, a to powoduje wiele niedogodności. Na przykład ciężko skupić się za kierownicą. Albo niemieccy skuterzyści jeżdżą zupełnie nago. Albo niemieckie autobahny otrzymują ograniczenia prędkości.

Gdy temperatura powietrza w cieniu sięga 40 st. C, temperatura nawierzchni jezdni na słońcu może spokojnie przekroczyć poziom 60 st.C. Niemieckie władze zauważyły, że to może sprawiać problem i bardzo realne zagrożenie na autostradach z betonową nawierzchnią.

Wybrzuszenie betonowej autostrady A5 w Heidelberg z roku 2015.

Wybrzuszenie betonowej autostrady A5 w Heidelberg z roku 2015.

Nawierzchnia może ulec wybrzuszeniu, a następnie pęknięciu. Niemiecka prasa nazwała te zniszczenia „wybuchami” autostrady. Aby takie wybuchy nie zaskoczyły kierujących, na autostradach (również tych bez ograniczeń) pojawiają się znaczne ograniczenia prędkości do poziomu 100 lub 120 km/h.

Jak w połowie tygodnia informował niemiecki, anglojęzyczny TheLocal.de, ograniczenia pojawiają się na wschodzie i południu Niemiec:

– 120 km/h – A9 pomiędzy Schkeuditzer Kreuz i Halle.

– 100 km/h – A9 pomiędzy Naumburg i Droyßig oraz w okolicy Weißenfels.

A38 pomiędzy Merseburg-Süd i Merseburg-Nord oraz od Lützen do granicy Saksonii.

Kolejne limity prędkości mogą pojawiać się w zależności od pogody i stanu nawierzchni. Jeżeli planujecie przejazd przez Niemcy, zwracajcie uwagę na znaki. Pamiętajcie także o postojach i nawadnianiu się!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl