Nie żyje Ivano Beggio, ojciec sukcesu Aprilii

- Piotr Jędrzejak

Ivano zmarł wczoraj w wieku 73 lat po długiej walce z chorobą.

Marka Aprilia powstała zaraz po wojnie, w 1945 roku. Założył ją Alberto Beggio. Syn założyciela, Ivano Beggio przejął kontrolę nad firmą w 1968 roku, gdy pracowała tam zaledwie garstka ludzi. Odważne plany jednak się opłaciły i dzięki Ivano, mały producent stał się, przez jakiś czas, największym producentem motocyklowym w Europie.

Aprilia zaczęła osiągać największy sukces w latach 1990. Producent z Noale dominował w mniejszych, dwusuwowych klasach mistrzostw GP. Do tego Aprilia mocno zainwestowała w silnie rozwijający się (szczególnie we Włoszech) rynek skuterów, co pozwalało zarabiać na większe projekty.

Jednym z punktów zwrotnych był rok 1998, gdy pojawił się model RSV Mille. Był to pierwszy superbike 1000 ccm od Aprilii i pierwszy, poważny projekt silnika 4-suwowego rozwinięty w zupełności we własnej fabryce. Z tym motocyklem Aprilia wkroczyła do serii World Superbike, gdzie szybko stała się realnym przeciwnikiem dla motocykli japońskich, czy Ducati. Dzięki rozwojowi RSV Mille powstały też kolejne modele, jak Falco, Tuono, Caponord czy Futura. Aprilia stała się poważnym i szanowanym graczem na rynku „dużych” motocykli.

Ivano Beggio

Sukcesy sprzedażowe i wyścigowe pozwoliły w roku 2000 na poszerzenie horyzontów. Aprilia przejęła marki Laverda i Moto Guzzi. O ile motocykle MG pozostały bez zmian, to plany względem Laverdy były ambitne – miała ona wrócić na rynek, a konstrukcja motocykli miała opierać się na silnikach V-Twin z RSV Mille. Niestety te plany Ivano Beggio nie doszły do skutku.

Wraz z nowym milenium zmienił się również rynek skuterów, który stanowił podstawę Aprilii. W ten sposób dobra passa marki się odwróciła. Sytuacja finansowa mocno się pogarszała, aż w 2004 roku Aprilię wykupił konkurencyjny producent, Piaggio. Szefostwo w Aprilii oczywiście zmieniło się, a Ivano Beggio pozostał „honorowym prezesem” firmy przez następne dwa lata, zanim odszedł na emeryturę.

Ivano Beggio zmarł wczoraj, dnia 13. marca 2018 r. po długiej chorobie. Miał 73 lata, a jego dziedzictwo pozostanie na zawsze. Ivano był powodem sukcesu Aprilii jako producenta, wspierał nowe technologie, wspierał wyścigi, a także wiele pokoleń najlepszych zawodników – w tym Valentino Rossiego.

„Chcemy zapamiętać Ivano Beggio za jego kreatywność, za wyobraźnię oraz za pasję przedsiębiorcy, który rozpoczął i nadał kierunek niesamowitej, włoskiej historii. Ciao Ivano!” – czytamy na facebooku i twitterze Aprilii.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl