Motocykl z drukarki 3D: Honda CB500 1972 w skali 1:1!
Piotr Jędrzejak
13 stycznia 2015

Zawsze chciałeś mieć motocykl? Jonathan też. Dlatego sam sobie go wydrukował!

Jonathan Brand z Nowego Yorku zawsze chciał mieć motocykl, jednak sytuacje życiowe mu na to nie pozwalały. Gdy więc 3 lata temu wkręcił się w temat drukarek 3D, wpadł na pomysł, aby wydrukować sobie motocykl. Jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby wyrażenie „wydrukować sobie motocykl”, Jonathan wziął się za to na poważnie.

W czasie projektu zużył 18 kg plastiku, z którego korzysta drukarka. Ze względu na jej ograniczony rozmiar, większość elementów motocykla trzeba było wydrukować w częściach – kanapa składa się na przykład z 8 części. Brand miał niemało roboty, bo każdą część musiał wcześniej zaprojektować od zera w komputerze, drukowanie zajmowało zazwyczaj od 4 do 12 godzin (a czasem nawet 24 godziny), a później trzeba było jeszcze wszystko posklejać i polutować. Wszystkie elementy są puste w środku, a ścianki mają ok. 1 mm grubości, co czyni motocykl przezroczystym.

Po blisko 3 latach pracy powstała pełnowymiarowa, świetnie wyglądająca Honda CB500 z 1972 roku. Jonathan odwzorował motocykl naprawdę wzorowo (zerknijcie na zdjęcia poniżej). Jego Honda ma nawet łożyska, dzięki czemu można ją toczyć!

 

 

 

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły