Master – policyjny rejestr motocykli i części w Wielkiej Brytanii
Piotr Jędrzejak
27 lipca 2012

Związek Przemysłu Motocyklowego, działający w Wielkiej Brytanii, właśnie wprowadza w życie system MASTER.

W ciągu roku na Wyspach około 26 000 motocykli i skuterów nielegalnie zmienia swojego właściciela, często kończąc jako części na eBayu. Związek postanowił coś z tym zrobić. Schemat Bezpieczeństwa Master jest pierwszym, narodowym systemem oznaczania części technologią Datatag, który współpracuje z Policją.

Można powiedzieć, że każdy podzespół w motocyklu dostaje swój własny, technologiczny odcisk palca, a na który składają się widoczne oraz niewidoczne znaczniki oraz wbudowane transpondery – podobne do tych, którymi „chipuje” się psy oraz koty.

Master bazuje na schemacie Cesar (cokolwiek to jest), który używał technologii Datatag do oznaczania maszynerii budowlanej i rolniczej. Cesar miał 100% skuteczność w przypadku, gdy dana maszyna była oznaczona.

Honda, Triumph, Suzuki, Kawasaki, BMW i Yamaha wprowadzą Mastera do swoich motocykli w najbliższych miesiącach i co ciekawe – każdy z producentów bierze koszty na własne barki. Wszystkie motocykle i skutery znajdą się w narodowej bazie Datatag – jest ona na bieżąco aktualizowana, a więc nie ma mowy o opóźnieniach w identyfikacji.

Krótko mówiąc, jeżeli oznakowany jednoślad zostanie ukradziony, jest ogromna szansa na jego odzyskanie (przynajmniej częściowe) oraz wytropienie złodzieja.

Zazdrościmy.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły