Korek na autostradzie? Skup się na drodze i UŻYWAJ przedniego hamulca

- Piotr Jędrzejak

Motocyklista spanikował, zablokował tylne koło i w ogóle nie użył przedniego hamulca.

Zatarah w swoim samochodzie (wyposażonym w dwie kamerki pokładowe, z przodu i z tyłu), włączył się do ruchu na autostradzie lub obwodnicy – to bez znaczenia. Za nim jechał motocyklista. Jak tylko Zatarah zmienił pas na lewy i mocno przyspieszył, okazało się że przed nim robi się korek. Trzeba było dość mocno hamować – ale wciąż nie było to hamowanie awaryjne. Niestety motocykliście jadącemu za nim zabrakło skupienia.

Motocyklista trochę zbyt późno zauważył, że samochody przed nim hamują. Miał jeszcze szansę wyhamować, ale spanikował i popełnił dwa błędy. Po pierwsze, zablokował tylne koło. Po drugie i najgorsze, w ogóle zapomniał o użyciu przedniego hamulca! Naprawdę, zerknijcie na stop-klatkę obok. Motocyklista nie wyhamował i zameldował się w bagażniku samochodu Zataraha.

https://www.youtube.com/watch?v=ricOTvrkAoM

Motocyklista wyszedł z tego cało, ale z dość znacznymi zadrapaniami. Dla chętnych Zatarah udostępnił też nagarnie z przedniej kamery pokładowej, na którym widać zbliżający się korek.

Rozpocznijmy jednak dyskusję na temat braku przedniego hamulca. Dlaczego motocyklista go w ogóle nie użył? Wśród mniej doświadczonych riderów, szczególnie na długich motocyklach typu cruiser, spotkaliśmy się kilka razy z teorią (spiskową?), że użycie przedniego hamulca jest niebezpieczne… Spotkaliście się kiedyś z tym?

Mamy nadzieję, że motocyklista wyciągnął wnioski i wybierze się na przynajmniej podstawowe doszkalanie.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl