Hayabusa o napędzie parowym – szykuje się próba pobicia rekordu

- Piotr Jędrzejak

Nie, ten motocykl ze zdjęcia nie miał właśnie awarii silnika ze strzałem z korby. Jest to motocykl o napędzie parowym!

Jak się okazuje, motocykle parowe wciąż istnieją. Są oczywiście trochę inne, niż w czasach, gdy napęd parowy był na topie. Właścicielem Will-Broadhead-Chris-Wedgwood-Suzuki-Hayabusa-Steam-Bike-4-2000x1333Hayabusy ze zdjęcia jest Chris Wedgewood pochodzący z Wyspy Man. Motocykl napędza jednorurowa wytwornica pary z przepływem contraflow, a funkcję paliwa pełni nafta oczyszczona. Układ produkuje ciśnienie 2000 psi przy 510 st. Celsjusza. Para jest dalej kierowana do parowego silnika V-Twin, a później napęd jest bezpośrednio przekazywany na koło w stosunku 1:1. Nad wszystkim czuwają komputery. Jeżeli chcecie zobaczyć więcej zdjęć i przeczytać po angielsku jak to działa, wejdźcie tutaj.

Nowoczesna technologia parowa pozwoliła, aby w czasie testów Chris na Hayabusie rozpędził się do 117,4 km/h.

Jednak światowy rekord prędkości wynosi 129,4 km/h. Został ustanowiony przez Amerykanina, Billa Barnesa w 2014. Chris jednak chce go pokonać jeszcze w tym roku, a celem jest podniesienie poprzeczki do 190 km/h. Trzymamy kciuki.

Will-Broadhead-Chris-Wedgwood-Suzuki-Hayabusa-Steam-Bike-31-2000x1333

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl