Francja: naruszenie prawa z telefonem w ręku? Natychmiastowa utrata prawka!

- Piotr Jędrzejak

We Francji wprowadzana jest właśnie nowelizacja, której celem jest ukrócenie używania telefonów w trakcie jazdy.

Francuskie media przypominają, że rozmowa telefoniczna podczas jazdy zwiększa ryzyko wypadku trzykrotnie, odczytywanie czy odpowiadanie na SMS 23-krotnie. Z kolei opublikowane w czerwcu badania Axa Prévention wskazują, że aż 70 proc. francuskich kierowców przyznaje się do korzystania z telefonu podczas jazdy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, jakie zagrożenie stanowi rozkojarzony kierowca – szczególnie względem motocyklistów i rowerzystów, których we Francji nie brakuje.

Dlatego rząd Francji przygotował nowe sankcje dla kierowców. W nowelizacji ustawy o mobilności pojawił się zapis, według którego policja ma prawo natychmiastowo zatrzymać prawo jazdy na okres od 7 do 15 dni, jeżeli uzna, że kierowca trzymając telefon w dłoni naruszył prawo. Poprzez naruszenie prawa rozumie się takie sytuacje, jak najechanie na białą linię, nieustąpienie pierwszeństwa, przekroczenie prędkości, czy nieprzestrzeganie praw pieszych, i tym podobne.

Zobacz też: Anglia – nowy system wykryje i ostrzeże kierowcę korzystającego z komórki

Celem jest oczywiście podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Ostra kara ma wpłynąć szczególnie na tych najbardziej opornych kierowców, którzy nagminnie łamią prawo i korzystają z telefonów, pomimo ostrzeżeń oraz akcji informujących i edukacyjnych.

Nowelizacja jest już w trakcie legislacji, została zaakceptowana przez niższą izbę parlamentu. Nowelizacja wzbudziła jednak także sporo kontrowersji. Głos zabrał także Jean-Baptiste Iosca, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym. Według niego sankcje nie zadziałają – tym bardziej, że po drogach i tak jeździ 2 miliony osób bez prawa jazdy. Uważa, że skuteczniejsze byłyby działania edukacyjne.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl