Czarny czy biały? Czy kolor kasku wpływa na temperaturę w środku?

- Piotr Jędrzejak

A może gruba skorupa i wypełnienie stanowią skuteczną izolację?

Wiadomo, każdy motocyklista lubi, gdy na zewnątrz jest ciepło, ale chyba każdy z Was miał też nieopisaną przyjemność wyjechać motocyklem w bardzo gorący dzień? Zbyt wysoka temperatura kiepsko wpływa komfort motocyklisty, ale co za tym idzie – obniża poziom bezpieczeństwa i przyjemności jazdy.

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z problemem palącego słońca, jest zaopatrzenie się w ciuchy w jasnych barwach. A co z kaskiem? Czy jego kolor ma jakieś znaczenie? Istnieje teoria, według której gruba skorupa oraz wypełnienie kasku działają jak izolacja, w związku z czym temperatura wewnątrz kasku nie ma związku z jego kolorem. Jeden z amerykańskich dealerów marki LS2 postanowił to zbadać.

W dniu, gdy temperatura oscylowała w okolicach 15 st. Celsjusza, świeciło ładne słońce i wiała lekki wiaterek, nasz bohater położył dwa identyczne modele kasków (biały i czarny) na murku, poczekał godzinę i zmierzył je termometrem bezdotykowym działającym na podczerwień. Efekty?

Zewnętrzna temperatura skorupy:
Czarny: 69 °C
Biały: 41 °C

Temperatura wypełnienia od wewnątrz:
Czarny: 38 °C
Biały: 33 °C

Test został powtórzony po zamienieniu kasków miejscami, a poprawność działania termometru została zweryfikowana – wszystko się potwierdziło. Widać wyraźnie, że biały kask był o 28 stopni chłodniejszy na zewnątrz i o 5 stopni wewnątrz. Krótko mówiąc, różnica w środku nie jest zbyt ogromna, ale na pewno odczuwalna. Być może te wyliczanki pomogą Wam podjąć wybór przy najbliższym zakupie kasku.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl