Blood Bikers: krótki dokument o grupie motocyklistów dostarczających krew i organy

- Piotr Jędrzejak

„Blood Bikers” być może brzmi jak nazwa przerażającego, krwawego gangu motocyklowego. Ale nic z tych rzeczy. To grupa motocyklistów – wolontariuszy, którzy nie są szeroko znani i rozpoznawalni, ale wykonują szalenie ważne zadanie dla Angielskiej Narodowej Służby Zdrowia.

Ich pracą, którą wykonują z własnej woli i nieodpłatnie, jest przewożenie krwi, organów, leków, czy innych przesyłek medycznych, jak na przykład 14 butelek mleka dla niemowląt. Blood Bikers współpracują ze szpitalami, mają własnych dyspozytorów i jeżdżą w zasadzie po całej Wielkiej Brytanii. Przewożą przesyłki pomiędzy placówkami medycznymi. „Zaangażowanie członków-motocyklistów jest nie do opisania. Wstają w środku nocy i jadą 350 kilometrów, niezależnie od warunków.” mówi na filmie jeden z Blood Bikers.

Pierwsza grupa tego typu powstała w 1962 roku, a od 2008 r. funkcjonuje Narodowe Zrzeszenie Blood Bikers. W 2016 roku działało ponad 30 lokalnych grup w całym kraju, a my oglądamy grupę z Kumbrii – gdy zaczynali pod koniec 2016 roku, posiadali jeden motocykl, którym się dzielili. Używali także motocykli i samochodów prywatnych – nie ominęli chociażby jednego kursu, o który byli proszeni. Kierują nimi różne motywy, na przykład chęć odpłacenia się społeczeństwu za wyciągnięcie męża z choroby. „Gdy widzę małe dzieci z podłączonymi rurkami i maszynami… Właśnie to motywuje mnie do tej działalności.”

W 2017 roku Narodowa Służba Zdrowia zarejestrowała ponad 93 000 przejazdów zrealizowanych przez wszystkich członków Blood Bikers na terenie całej Wielkiej Brytanii. To około 255 przejazdów dziennie, wykonywanych charytatywnie! W narodowym „Jesiennym Budżecie 2018” działalność Blood Bikers została zakwalifikowana jako Brytyjska Służba Ratownicza. „Nie obciążamy szpitali kosztami usługi. Nie kwestionujemy decyzji. Jeżeli opakowanie zmieści się na motocykl, a sprawa jest pilna, po prostu jedziemy za darmo.”

Obejrzyjcie krótki, 9-minutowy film dokumentalny o Blood Bikers zrealizowany przez grupę Omeleto.

„Uwielbiam to uczucie, gdy w laboratorium odbierają ode mnie przesyłkę z krwią i mówią: Boże, jak to dobrze, że przyjechałeś.”

https://www.youtube.com/watch?v=Fty1YOQrztY

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl