Aplikacja blokująca SMSy i połączenia w czasie prowadzenia samochodu
Piotr Jędrzejak
31 października 2012

Kanada ma własny pomysł na podniesienie bezpieczeństwa na drogach!

Nikomu chyba nie trzeba wylewnie tłumaczyć, dlaczego rozmawianie lub tym bardziej pisanie SMSów to nie jest najlepsze zajęcie w trakcie prowadzenia samochodów? Każde zerknięcie na telefon, żeby klikąć odpowiednią literkę czy cyferkę, to brak uwagi poświęconej drodze. To właśnie w tych momentach kierowcy samochodów parkują na motocyklistach.

Rząd prowincji Quebec w Kanadzie postanowił z tym walczyć. Zlecił więc stworzenie aplikacji na smartfony, która w czasie jazdy blokuje przychodzące i wychodzące SMSy oraz przychodzące rozmowy. Tak więc program „Mode Conduite” może być włączany manualnie lub automatycznie o ustalonych wcześniej godzinach – na przykład w czasie codziennej jazdy do pracy i z pracy. Po zdjęciu blokady można odczytać oczekujące SMSy i sprawdzić połączenia. Żeby nie stawiać dzwoniących w dziwnej sytuacji, do ustawienia pozostaje automatyczna odpowiedź SMS z własną treścią, jak „Przepraszam, nie mogę teraz odpowiedzieć – prowadzę samochód” lub „Tak kochanie, będę pamiętał kupić mleko”. Jako ciekawostka, aplikacja pokazuje czas wytrwania bez używania telefonu i jeżeli właściciel jest z tego wystarczająco dumny, może od razu opublikować wynik na swoim Facebooku. Pamiętajcie jednak, aby po wyjściu z samochodu wyłączyć blokadę – jeden z testerów zorientował się dopiero po trzech dniach braku SMSów i telefonów…

Program może być też bez problemu używany na motocyklu – chyba każdy zna problem nieodebranych połączeń i SMSów po zejściu z siodła?

Aplikacja stworzona została póki co wyłącznie dla systemu Android i jest darmowa. Problemem może być jednak język – zgonie z jedynym językiem urzędowym w Quebec, to j. francuski. Link do darmowej aplikacji Mode Conduite w sklepie Google Play.

Uważacie, że taka blokada na telefon to dobry sposób na podniesienie bezpieczeństwa?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły