Anglia: policja wezwie wojsko do walki ze złodziejami motocykli?

- Piotr Jędrzejak

Anglia (a szczególnie Londyn!) nie radzi sobie z kradzieżami motocykli. Nie potrzeba statystyk, aby to zauważyć…

Jeżeli jednak macie ochotę na delikatny wgląd w statystyki przestępstw, to one nie kłamią. W minionym roku, w Wielkiej Brytanii kradzieże pojazdów wzrosły o 18,6% w skali krajowej oraz o dramatyczne 25,9% w samym Londynie. Motocykliści widzą to gołym okiem.

Złodzieje czują się tak bezkarni, że nawet wrzucają zdjęcia skradzionych pojazdów do mediów społecznościowych. Te przestępstwa z hukiem wkradły się do świadomości publicznej chociażby po niedawnej serii ataków z kwasem na dostawców i kierowców skuterów, dokonywanych przez gangi na skuterach. Pisaliśmy o tym na MotoRmanii.

Policja nie nadąża za rabusiami, a powodem ma być niedofinansowanie – wartości są najniższe od 1985 roku. Teraz brytyjska redakcja Motorcycle News donosi, że ze względu na problem z rekrutacją nowych i uzbrojonych funkcjonariuszy, policja ma zamiar wezwać do pomocy Armię.

Źródła MCN w osobach byłych policjantów twierdzą, że aktualna sytuacja wynika z polityki policji „bez pościgów”, po sytuacji z 2014 roku, w której zginął Henry Hicks. W pościgu z udziałem nieoznakowanych radiowozów, uciekający Hicks miał wypadek na skuterze, w którym stracił życie. Jak donosi źródło, oficjalny komunikat ostrzegł funkcjonariuszy przed prowadzeniem pościgów, ze względu na potencjalne ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń, w których kierowcy jednośladów mogą ucierpieć. To miało poprowadzić do sytuacji, w której kryminaliści czują się bezkarni przed policją.

Rzecznik burmistrza Londynu powiedział: „Zbrodnie na skuterach są brawurowe, przerażające i zastraszające, ale nie będą więcej tolerowane na ulicach Londynu. Burmistrz uważa ten rodzaj przestępstw za ekstremalnie poważne i w pełnie popiera policję w działaniach mających na celu uporanie się z przestępcami”.

W międzyczasie policja sugeruje kierowcom jednośladów, aby miejsca parkowania wybierali uważnie – najlepiej pod obserwacją CCTV oraz z kotwami. Policja mówi również, aby używać więcej niż jednego zabezpieczenia, a najlepszą kombinacją jest blokada na tarczę oraz łańcuch – pokonanie tych dwóch zabezpieczeń wymaga użycia różnych narzędzi.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl