Anglia: czy rozmawianie przez zestaw głośnomówiący stanie się wykroczeniem?

- Piotr Jędrzejak

Jeżeli zestawy hands-free staną się nielegalne, oberwie się także motocyklistom korzystającym z interkomów.

Nie ma wątpliwości, że korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy niesie ze sobą ogromne zagrożenie. W większości krajów na świecie rozmawianie przez telefon, trzymając go w dłoni, jest zakazane. Dozwolone jest za to korzystanie z zestawów głośnomówiących czy słuchawek bluetooth, określanych z angielskiego jako urządzenia hands-free.

Członkowie Komitetu Transportu z brytyjskiej Izby Gmin twierdzą, że korzystanie z telefonu w trakcie jazdy pozostaje na zbyt wysokim poziomie akceptacji społecznej. Uważają, że należy nie tylko zwiększyć kary, ale policja powinna przykładać więcej starań do wyłapywania kierowców z komórkami przy uchach.

Przewodnicząca Komitetu, parlamentarzystka Lilian Greenwood dodaje, że rozmawianie przez zestawy „hands-free” jest także niebezpieczne.

Lilian Greenwood powiedziała w imieniu Komitetu:
„Panuje błędne przekonanie, że korzystanie z zestawów hands-free jest bezpieczne. Rzeczywistość jest taka, że jakiekolwiek użycie telefonu zabiera część uwagi kierowcy, który powinien być skupiony na drodze. Rząd powinien rozszerzyć zakaz używania telefonów także o zestawy hands-free.”

Zakaz rozmawiania przez zestawy słuchawkowe czy głośnomówiące uderzyłby także w motocyklistów. Wtedy jazda z interkomem – niezależnie od tego, czy służy do połączeń telefonicznych, czy do komunikacji z pasażerem lub innymi motocyklistami w grupie – stałaby się nielegalna.

Rozszerzenie zakazu póki co jest propozycją Komitetu. Do końca roku 2019 przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne w tej sprawie. Dopiero wtedy rząd podejmie decyzje.

A co Wy uważacie o rozmowach kierowców przez zestawy hands-free? Czy według Was rzeczywiście powodują rozkojarzenie – również wśród motocyklistów z interkomami?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl