261 km/h na trajce napędzanej… wodą

- Piotr Jędrzejak

Wrzucaliście kiedyś mentosy do coli i patrzyliście, jak Wasz napój odlatuje w stratosferę? François Gissy też kiedyś to robił. A że jest motocyklistą, postanowił teraz zrobić coś podobnego, odpalając samego siebie.

Zbudował bardzo prostą trajkę. Przedni widelec wraz z hamulcem pochodzi z motocykla sportowego, a reszta to kilka stalowych profili, dwa małe kółka oraz duży i wytrzymały zbiornik na wodę i powietrze. Jedynie wystarczy to powietrze dobrze sprężyć, następnie otworzyć zawór, no i wio.

Jak François napisał o swoim projekcie:
„Wielu z nas miało okazję puszczać małe rakiety zbudowane z plastikowych butelek, wypełnione wodą i sprężonym powietrzem. Używając tej prostej zasady oraz deszczówki, osiągnąłem 261 km/h na trajce zbudowanej w garażu, gdy przyspieszyłem od 0 do 100 km/h w 0,551 sekundy.

francois i jego trajka

(Średnie przyspieszenie w czasie pierwszych 852 milisekund, w czasie których pokonałem pierwsze 60 stóp [18,288 metra], wyniosło 50,3868 metra do sekundy kwadrat, czyli innymi słowy przyspieszenie wyniosło 5,138 g.)”

Po prostu wow. A gdy François akurat nie osiąga przyspieszeń godnych Top Gun, swoją trajką podlewa kwiatki.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl