Spis treści
Odpowiedni wybór oleju silnikowego ma znaczący wpływ na dłuższą żywotność i sprawność silnika, lepsze osiągi, a także mniejsze ryzyko wystąpienia awarii. Na rynku dostępne są trzy kategorie olejów silnikowych, stąd wybór nie zawsze jest dla kierowców oczywisty. Kupić można olej mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny – który będzie najlepszy?
Każdy z wymienionych olejów ma pewne cechy charakterystyczne i sprecyzowane przeznaczenie. W zależności od stylu jazdy i samochodu inny olej będzie tym najbardziej zalecanym. Czym się między sobą różnią i co musisz przeanalizować przed zakupem?
Oleje mineralne
Od dawna wykorzystywanym typem oleju jest olej mineralny. Jest już doskonale znany i sprawdzony, ale w porównaniu z pozostałymi jest najmniej zaawansowany. Oleje z tej kategorii produkuje się z mineralnej bazy olejowej uzupełnionej o dodatki. Produkty te są z reguły bardziej lepkie i gęste. Zaleca się je do wykorzystania najczęściej w starszych samochodach. Ich silniki projektowano pod kątem właśnie takiego smarowania. O oleju mineralnym możesz pomyśleć również w przypadku bardzo wyeksploatowanych aut, gdzie niezbędna jest trochę większa gęstość.
Oleje półsyntetyczne
Te oleje silnikowe łączą w sobie zalety olejów syntetycznych i mineralnych. Są propozycją pośrednią między tymi olejami, wykazują lepsze właściwości smarujące aniżeli oleje mineralne, a z drugiej strony ich cena jest niższa niż w przypadku olejów syntetycznych. Jeśli szukasz uniwersalnego oleju, to w wielu przypadkach będzie to olej półsyntetyczny.. Oleje półsyntetyczne można zastosować w wielu silnikach samochodów osobowych.
Oleje syntetyczne
Oleje syntetyczne są najbardziej zaawansowanymi olejami dostępnymi na rynku i rewelacyjnie sprawdzają się w jednostkach silnikowych najnowszej generacji. Ich skład obejmuje obecność starannie dobranych związków chemicznych zapewniających stabilną pracę przy szerokim spektrum temperatur. Istotną cechą olejów syntetycznych jest ich zdolność do utrzymania lepkości na stałym poziomie, co z kolei przekłada się na optymalną ochronę części silnika bez względu na temperaturę pracy. Będzie to dla ciebie ważne, jeśli twój pojazd jest narażony na częstą jazdę w warunkach miejskich, kiedy silnik musi pracować na zimno lub na przykład w małolitrażowych silnikach z turbodoładowaniem. Zaletą tego rodzajów olejów jest również obecność detergentów i dodatków zapobiegających nadmiernemu zużyciu silnika.
Dobierz olej z Shell LubeMatch
Każdy z wymienionych olejów ma swoje zalety, ale tylko prawidłowo dobrany do pojazdu pozwoli w pełni je wykorzystać. Zanim kupisz olej, sprawdź, jakie są zalecenia producenta, jaki jest wiek i typ silnika, w jakich warunkach najczęściej się poruszasz i jakim budżetem dysponujesz. Aby mieć pewność, że wybierzesz dobrze, możesz się upewnić, korzystając z takich narzędzi jak Shell LubeMatch. To całkowicie darmowe rozwiązanie, dzięki któremu po wpisaniu takich danych jak marka samochodu i model, od razu otrzymasz propozycję oleju, jaki odpowiada jego wymogom. Narzędzie obejmuje propozycje dla różnych typów pojazdów – osobowych, ciężarówek i motocykli. Opracowano je, bazując na wieloletnim doświadczeniu producenta środków smarnych i współpracy z wieloma producentami pojazdów.
Źle dobrany olej silnikowy zmniejsza wydajność, ryzyko awarii i nadmiernego zużycia, do tego dochodzi przegrzewanie, większe spalanie i emisja zanieczyszczeń. Nie należy więc tego bagatelizować i zaufać w tej kwestii specjalistom.