Nowy system poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad.
MotoRmania
7 stycznia 2020

Bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. Już niedługo tak może wyglądać przejazd dwoma płatnymi państwowymi odcinkami autostrad: A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego systemu poboru opłat.

W ubiegły czwartek na stronie GITD pojawiła się informacja o przetargu „na zaprojektowanie, wykonanie, implementację, obsługę i utrzymanie systemu poboru opłat za przejazd od pojazdów lekkich metodą elektroniczną z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych (videotolling)”. Mamy nadzieję, że specyfikacja uwzględni czytanie tablic motocyklowych.

Nowy system ma stanowić dodatkową opcję dla kierowców. Nadal będzie bowiem można dokonywać płatności metodą tradycyjną lub z wykorzystaniem elektronicznego systemu poboru opłat. Ma działać na płatnych państwowych odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Podobny system działa już na A4, na odcinku Kraków-Katowice. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły